Yenicekent (Denizli)- Atça (Aydın) arasındaki yüzey ve yeraltı suyu kirliliğinin ve taşınımının incelenmesi
Investigation of surface water and ground water relationship, water quality and contaminant transport between Buharkent- yenice regulator
  1. Tez No: 617241
  2. Yazar: TUFAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yenicekent – Atça bölgeleri tarımsal potansiyel açısından Türkiye'nin önemli alanlarındandır. Oysaki bu alanlar günümüzde gelişmekte olan endüstriyel ve jeotermal kullanım etkisiyle kirlilik tehdidi altındadır. Bu alanlarda tarımsal sulama Menderes sağ sahil sulama birliği ve sulama kuyularıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla sulama suyunun kalitesinin araştırılması ve sulama suyunu tehdit eden unsurların belirlenmesi büyük önem arz eder. Yenicekent ve çevre bölgelerinde DSİ tarafından açılan kooperatif kuyuları ile vatandaşlar tarafından açılan bir çok şahıs kuyusu mevcuttur. Çalışmada bazı kuyular ile Menderes Nehri arasındaki hidrojeokimyasal- dinamik ilişkisi, su kimyası ve yeraltı suyu akım verileri ile ortaya konmuştur. Çalışma alanında jeolojik formasyon olarak en üst kısımdaki Kuvaterner alüvyon akifer, Menderes Nehri tarafından beslenmektedir. Menderes Nehri bölgedeki endüstriyel atıklara, foseptik kirliliğine ve jeotermal kullanımdan kaynaklanan kirliliğe maruz kalmaktadır. Dolayısıyla çalışma alanındaki Kuvaterner alüvyon akiferdeki sulama kuyuları Menderes Nehrinden beslendikleri için bu kirliliklere maruz kalmaktadır. Bu çalışmada; çalışma alanındaki bazı sulama kuyularından su örnekleri alınmak suretiyle kimyasal analizleri yaptırılarak kirlilik parametreleri belirlenmiş, kuyu başlarında bazı ölçümler yapılarak yeraltı ve yüzey suyu akım yönü, beslenme- boşalma ilişkileri ortaya konmuştur. Daha sonra kirlilik parametresi olarak belirlenen bileşenlerin SURFER 13 programında Krigging yaklaşımı ile izohidrohipsler oluşturulmak suretiyle GLOBAL MAPPER 13 programındaki oluşturulan sayısal yükseklik jeoloji modeline aktarılmıştır. Böylelikle kirlilik parametresi olarak belirlenen bileşenlerin derişimlerinin arttığı ve azaldığı yerler tespit edilmiştir. Bu verilerden bazıları baz alınarak, kaynaktan farklı mesafelerde ve gelecek farklı zaman periyotları için tek boyutta kirlilik modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yenicekent and Atça regions are important areas of Turkey in terms of agricultural potential. However, these regions are under the threat of pollution due to the developing industrial and geothermal usage effect. In these areas, agricultural irrigation is carried out by Menderes right bank and irrigation wells. Therefore, it is very important to investigate the quality of irrigation water and to identify the elements that threaten irrigation water. There are cooperative wells drilled by the State Hydraulic Works (DSI) and many wells drilled by citizens in Yenicekent and its surrounding regions. In the study, the hydrogeochemical-dynamic relationship between some wells and the Menderes River was demonstrated by water chemistry and groundwater flow data. In the study area, the quaternary alluvial aquifer at the top is fed by the Menderes River. Menderes River is exposed to industrial wastes, septic pollution and geothermal pollution in the region. Therefore, the irrigation wells in the quaternary alluvial aquifer in the study area are exposed to these pollutants as they are fed from the Menderes River. In this study, water samples were taken from some irrigation wells in the study area, chemical analyzes were performed and pollution parameters were determined, some measurements were made at the wells then the ground and surface water flow direction and feeding-discharge relationships were revealed. Thus, isohydrohips were created by using Krigging approach in SURFER 13 program for the components determined as pollution parameters and they were transferred to the numerical elevation geology model in GLOBAL MAPPER 13 program. Hereby, the zones where the concentration of the components determined as pollution parameters increased and decreased were determined. On the basis of some of these data, one- dimensional pollution modeling was performed at different distances from the source and for different time periods.