Cindere barajı (Denizli-Güney) Yenicekent iletim tünelinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Yenicekent transmission tunnels of Cindere dam (Denizli-Güney)
  1. Tez No: 295130
  2. Yazar: ALİ OSMAN ÇAKIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Denizli-Buldan sulama projesi kapsamındaki Cindere Barajı ve Yenicekent kanal ve tünelleri ile Pamukkale ve Gölemezli ovalarına su verilecektir. Bu projedeki Yenicekent tünel güzergâhının mühendislik jeolojisi incelemesi tez konusunu oluşturmaktadır.Yenicekent Tünel güzergâhı, Menderes Metamorfikleri olarak bilinen Paleozoyik yaşlı şist ve mermerler içinde kalmaktadır. Güzergâhta yer alan birimlerde ayrıntılı süreksizlik ölçümleri yapılarak Kaya Kütle Sınıflama Sistemlerinden RMR ve GSI güzergâha uygulanmıştır.Sınıflama çalışmalarında, güzergâh 3 ayrı yapısal böyle ayrılmış ve her bir yapısal bölge için en iyi, en kötü ve ortalama koşullar için değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ile RMR'ye göre kaya sınıflarının 22-71, maksimum iksasız açıklıkların 60cm-3,3m. iksasız kendi kendini tutma sürelerinin ani çökme-1 yıl arasında değiştiği, GSI' nin 31-50 arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Denizli-Buldan Dam and irrigation project under the Cindere Yenicekent channels and tunnels as well as the plains of Pamukkale and the water will be Golemezli. This project is the subject of the thesis Yenicekent tunnel route, review of engineering geology.Yenicekent Tunnel route, known as the Paleozoic schists and marbles of the Menderes metamorphic rocks in the fall. Discontinuity in the volumes that detail the route by measuring RMR and GSI rock mass classification systems applied to the route.Classification studies, the route is divided into 3 separate such a structure for the region of structural best, worst and average conditions for the assessments have been made. According to the studies of rock classes RMR between 22 to 71, maximum unsupported spam between 60cm to 3,3 m. stand-up time immediate colleopse between-1 year, GSI's determined to be between 31 to 50.