Gaziantep ili Nizip ilçesi zeytin ağaçlarının yaprak ve toprak örnekleri ile beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of nutrition status of leaf and soil samples of olive (Olea europaea. L.) trees in Nizip district of Gaziantep
- Tez No: 617268
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM MESUT ÇİMRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışma, Gaziantep ili Nizip ilçesini temsilen seçilen zeytin bahçelerinin beslenme durumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 20 farklı bahçe ile 0-30 ve 30-60 olmak üzere iki farklı derinlikten 40 adet toprak ve aynı bahçelerden alınan 20 adet yaprak örneğinde bünye, CaCO3, pH, EC, organik madde, KDK, bazı makro-mikro besin elementleri ile bir kısım ağır metal analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, araştırma alanı topraklarının %77.5'i kil, %12.5'sı siltli killi tın ve %10.0'u killi tın bünyeye sahip olduğu, toprakların tamamının hafif alkalin reaksiyonlu ve tuzsuz sınıfında yer aldığı, organik madde içeriklerinin tümünde yetersiz olduğu belirlenmiştir. Toprakların %17.5'inde fosfor, %50.0'sinin magnezyum, %7.5'inın demir, %97.5'inin çinko, %100.0'ünün bor içeriği yönünden yetersiz olduğu belirlenmiştir. Topraklarda ağır metal açısından kirliliğe rastlanmazken, yaprak örneklerinin tamamının fosfor, potasyum ve kalsiyum %25.0'inin magnezyum, %95.0'inin bakır, %5.0'inin çinko, %65.0'inin mangan içeriği yönünden noksan olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, Gaziantep ili Nizip ilçesi zeytin bahçelerinde beslenme sorunlarının olduğunu, yörede yer alan zeytin bahçelerinde toprak ve bitki analizlerine dayalı bilinçli bitki beslenme programlarının olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple zeytin ile gübreleme çalışmalarının arttırılarak dozların belirlenmesi gerekliliği yanında, üreticilerinin toprak ve yaprak analizlerine gereken önemi vermeleri ve bilimsel temellere dayalı beslenmeleri ile ilgili olarak bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the nutritional status of olive orchards selected from representing Nizip district of Gaziantep. For this purpose texture, CaCO3, pH, EC, organic matter, CEC, heavy metal, and macro-micro nutrients analysis was performed in 40 soil samples (0-30 cm and 30-60 cm depths) and 20 plant samples taken from 20 different orchards. According to the findings, the soils in the research area were found to have 77.5% clay, 12.5% silty clay loam and 10.0% clay loam texture respectively and that the organic matter contents were determined to be insufficient. Furthermore, 17.5%, 50.0%, 7.5%, 97.5% and 100.0% of the soils were determined to be insufficient in P, Mg, Fe, Zn, and B contents respectively. No evidence of contamination of heavy metals were found in the soils, while 25.0% of the leaf samples were found to be deficient in magnesium, %100 in phosphorus, potassium and calcium,95.0% in copper, 5.0% in zincand 65.0% in manganese. As a result, it is revealed that there are nutritional problems in the olive orchards of Nizip district of Gaziantep and there are no conscious plant nutrition programs based on soil and plant analysis in the olive orchards located in the region. For this reason, besides the necessity of increasing the fertilization studies with olive, the dosages should be determined and the producers should give the necessary importance to soil and leaf analysis and they should be informed about their nutritional nutrition.