Denizli içme suyu dağıtım şebekesinin alt ölçüm bölgelerine ayrılıp basınç yönetiminin sağlanması ve su kayıplarının incelenmesi
Dividing Denizli drinking water network into sub-measurement regions for pressure management and investigation of water losses
- Tez No: 617310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İçme suyu dağıtım sistemlerinde etkin ve sürdürülebilir su kayıp yönetimi için, verilerin doğru ve sürekli bir şekilde ölçülmesi, dağıtım sisteminin ve bileşenlerinin izlenebilir ve kontrol edilebilir olması oldukça önemlidir. Ancak dağıtım sisteminin genelinde eş zamanlı olarak bu uygulamaların yerine getirilmesi oldukça zordur. Bu nedenle bu çalışmada, kentsel su yönetiminde su kayıplarının farkına varılması, azaltılması, önlenmesi ve kontrol altına alınması gibi çalışmaların daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesi için izole alt ölçüm bölgelerinin oluşturulması hedeflenmiştir. Bunun için Denizli İli merkez içme suyu dağıtım sistemi uygulama alanı olarak seçilmiştir. Basınç yönetimi yapılmadan önce, içme suyu dağıtım sistemi incelenmiş ve her bir içme suyu deposunun beslediği bölgeler belirlenmiştir. İzole alt ölçüm bölgelerinin oluşturulmasında, bölge sınırlarının belirlenmesi, giriş nokta sayısı ve yerinin tespit edilmesi ve bölgenin diğer şebeke elemanlarından izole edilmesi için kullanılan izolasyon (yalıtım) vanalarının yerinin belirlenmesi sistemin tam olarak izole edilmesi açısında oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında, içme suyu depo bölgelerine göre izole alt ölçüm bölgelerinin oluşturulması, seçilen ekipmanlar, yapılan analizler, sahada yapılan çalışmalar ve beklenen faydalar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For effective and sustainable water loss management in drinking water distribution systems, it is very important to measure the data accurately and continuously, and to monitör and control the distribution system and its components. However, it is very difficult to implement these applications simultaneously through out the distribution system. Therefore, in this study, it is aimed to create isolated sub-measurement zones in order to carry out activities such as realizing, reducing, preventing and controlling water losses in urban water management in a more effective and sustainable way. For this purpose, the central drinking water distribution system of Denizli was selected as the application area. Priort opressure management, the drinking water distribution system was examined and the zones fed by each drinking water reservoir were determined. In the formation of isolated sub-measurement zones, determining the boundaries of the region, determining the number and location of theentry point and locating the isolation valves used to isolate the region from the other network elements is very important for the complete isolation of the system. With in the scope of this study, the creation of isolated sub-measurement zones according to drinking water storage zones, selected equipment, analyzes, field studies and expected benefits were investigated.