Investigation of pulsed electromagnetic field with high resolution wireless sensor network
Darbeli elektromanyetik alanların yüksek çözünürlüklü kablosuz sensor ağı ile araştırılması
- Tez No: 617345
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Darbeli elektromanyetik alanların iyileştirici özelliklerini gösteren birçok çalışma vardır. Elektromanyetik alan tedavilerinin iyileştirici özellikleri kemik, yumuşak ve kanser dokusu gibi çeşitli dokularda gözlenmiştir. Darbeli elektromanyetik alanlar, yan etkileri olmayan ve düşük enerji seviyelerinden dolayı zarar vermeyen elektromanyetik uyarma olarak kabul edilir. Dokuların iyon aktivitelerini, kan dolaşımını hızlandırarak tedaviye yardımcı olduğu kabul edilir. Darbeli elektromanyetik alan tedavisi farklı frekanslarda, dalga formlarında, genlikte ve maruz kalma süresinde biyolojik dokular üzerinde değişken etkilere sahiptir. Hızla birçok alanda kullanımı yaygınlaşan Kablosuz Sensör Ağı teknolojisi sayısız yenilikçi uygulamaya sahip olmasına rağmen hala elektromanyetik alan deneylerinde kullanımı yaygın değildir. Bu çalışmada, Kablosuz Sensör Ağı teknolojisi ile manyetik alan ve sıcaklık ölçümleri yapılarak, hücre kültürünün sıcaklık değişimleri ve Darbeli Elektromanyetik Alan uygulamasının manyetik alan değişimleri gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, Darbeli Elektromanyetik Alan/Darbeli Radyo Frekans uygulamaları boyunca hücre kültüründe sıcaklık ve uygulanan manyetik alanda değişimler gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Kablosuz Sensör Ağı teknolojisi ile 27.12 MHz taşıyıcı frekansında ve Darbeli Elektromanyetik Alan uygulamalarında 75 Hz'de biyolojik dokular üzerinde in-vitro deneylerle yara iyileşmesini araştırmaktır. Darbeli Elektromanyetik Alan ve Darbeli Radyo Frekans uygulamaları sırasında manyetik alan ve sıcaklık değişimleri sensörler ile gözlemlenmiştir. Darbeli elektromanyetik alan uygulamaları için farklı tip antenler ve bobinler tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Tez çalışmam süresince, CST Microwave Studio kullanılarak biyolojik dokular üzerinde sistem analiz edilmiştir. Ayrıca, Darbeli Radyo Frekans Uygulaması için tasarlanan antenler ve test cihazları CST Microwave Studio kullanılarak biyolojik dokularla modellenip simülasyonları yapılmıştır. Benzer şekilde, Darbeli Elektromanyetik Alan sistemi için tasarlanan bobinlerde biyolojik dokularla sistem simüle edilmiştir. Sensörlerden toplanan veri kaybını önlemek amacıyla, arayüz programı ve gerçek zamanlı çevresel veri toplama platformu tasarlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen bulgularda, kontrol grubunun yara iyileşme etkileriyle L929 fibroblast hücre kültürü üzerindeki üç farklı sistem ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, darbeli elektromanyetik alan uygulamalarının, frekans ve manyetik akı yoğunluğu parametrelerine bağlı olarak hücre çoğalmasını arttırdığı ve hızlandırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Several studies demonstrate the healing properties of pulsed electromagnetic fields. The healing properties of electromagnetic field treatments have been observed in various tissues such as bone, soft and cancer tissue. Pulsed electromagnetic fields, considering as electromagnetic excitation without side effects because of their low energy level, affect body tissues and increase the permeability of cell membranes. It is accepted that the ionic activities of the tissues help the treatment by accelerating the blood circulation. The pulsed electromagnetic fields have variant effects on biological tissues of various waveforms, amplitude and duration of exposure time at different frequencies. Although Wireless Sensor Network (WSN) technology, using numerous innovative applications, it is still not widely used in electromagnetic field experiments. In this study, magnetic field and temperature measurements were made by WSN technology. In addition, cell culture temperature and magnetic field changes of Pulsed Electromagnetic Field and Pulsed Radio Frequency exposure system were observed. The main purpose of this research is to innovate the usual PEMF and PRFE studies using WSN technology and to continue wound healing studies more effectively. During PEMF and PRFE applications, magnetic field and temperature gradients with sensors are observed. Different types of antennas and coils are designed and analyzed for pulsed electromagnetic field processing systems. Antennas and test devices designed for PRFE system were modelled and simulated with biological tissues using CST Microwave Studio. Similarly, system simulations were performed with biological tissues in coils designed for PEMF system. To prevent sensor data loss, interface program and implement real-time environmental data collection platform was designed. To summarize, three different mechanisms were compared with the wound healing effects of PEMF, PRFE and control group on L929 fibroblast cell culture. As a result, it is determined that depending on the frequency and magnetic flux density parameters of PEMF and PRFE applications can increase and accelerate cell proliferation.