Yardımcı üreme teknikleri tedavi sürecinde olan kadınların fertilite problemlerine ilişkin psikolojik reaksiyonları ve uyumu ile doğurganlık hayat kalitesi
Assistive reproductive techniques psychological reactions to fertility problems women who are in the process of treatment and compliance with the fertility an quality of life
  1. Tez No: 617371
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada, YÜT tedavi sürecinde olan kadınların fertilite problemlerine ilişkin psikolojik reaksiyonları ve uyumu ile doğurganlık hayat kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Şubat 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul ili Bahçelievler Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi'nde yürütülmüştür. Araştırma hastaneye başvuran n=244 infertil kadın üzerinden uygulanmıştır. Araştırmanın verileri literatür incelenerek hazırlanan anket formu, Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği (FertiQol) ve“Fertilite Uyum Ölçeği (FUÖ) ile toplanmıştır. İnfertil kadınların FertiQol çekirdek bölümünden ortalama 58,7±13,8 puan, tedavi bölümünden ise 58,1±12,2 puan; çekirdek bölümünün ”duygusal hayat kalitesi“ alt boyutundan ortalama 55,5±15,6 puan, ”akıl-beden hayat kalitesi“ alt boyutundan 58,0±14,6 puan, ”ilişkisel hayat kalitesi“ alt boyutundan 62,7±18,2 puan, ”sosyal hayat kalitesi“ alt boyutundan ise ortalama 61,6±16,6 puan alıkları saptanmıştır. FertiQol tedavi bölümünün ”çevresel hayat kalitesi“ alt boyutundan ortalama 61,8±14,2 puan alınırken, ”dayanma gücü" alt boyutundan ortalama 51,9±15,3 puan alınmıştır. Kadınların FUÖ'den aldıkları ortalama puan 38,3±6,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study has been the observation of the psychological reactions of women receiving ART treatment in relation to their fertility problems as well as their fertility quality of life and adjustment. This cross-sectional research has been conducted at the IVF center of Bahçelievler Medical Park Hospital in Istanbul betweenFebruary-December 2018. The research group consists of n=244infertile women that consulted the hospital. The data was collected byutilizing“Fertility Quality of Life Tool (FertiQol)”and“Fertility AdjustmentScale (FAS) ”which were developed by analyzing literature. It has been detected that infertile women score on average 58,7±13,8 in the Core FertiQol. 58,1±12,2 in the Treatment FertiQol. In the Core FertiQol subsections they score on average 55,5±15,6 in Emotional, 58,0±14,6 in Mind-Body, 62,7±18,2 in Relational, 61,6±16,6 in Social; in the Treatment FertiQol subsections they score on average 61,8±14,2 in Treatment Environment and 51,9±15,3 in Treatment Tolerability. The average score of the women on the Fertility AdjustmentScale was identified as 38,3±6,1.