Kırklareli ilinde bulunan kamu hastanelerinde yatan hastalarda düşme riskinin belirlenmesi
Determination of the fall risk of patients hospitalized in the state hospitals of Kırklareli province
  1. Tez No: 617372
  2. Yazar: ÖZGEM HASOĞLU TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tanımlayıcı olarak planlanan araştırma Kırklareli ilinde bulunan devlet hastanelerinde düşme riskinin belirlenmesi ve düşmeye karşı alınan önlemleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Kırklareli ilinde bulunan 100 ve üzeri yatak kapasitesine sahip hastanelerdeki İtaki Düşme Risk Ölçeği'ne göre düşme riski 5 ve 5'in üzerinde olan 549 hasta dahil edilmiştir. Araştırma Kasım 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında düşme riski yüksek olan dahiliye, genel cerrahi, ortopedi, nöroloji-nöroşirürji kliniklerinde gerçekleştirilmiştir. Bu servislerde önce araştırmacı tarafından bütün yatan hastaların İtaki Düşme Risk Ölçeği' ne göre düşme riskleri belirlenmiştir. Düşme riski 5 puan ve üstü olan hastalar yüksek düşme riski olarak kabul edilip bu hastalara“Tanıtıcı Özellikler Formu”; sonraki aşamada yatan hasta servisi ve her hasta odası için“ Güvenli Çevrenin Belirlenmesi”formu doldurulmuştur. Çalışmaya katılan 549 hastanın düşme riski puanlarının yaş grupları, yatış kliniği, yatış tanısı, kullanılan riskli ilaçlar ve refakatçi durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. İlaçların yan etkisine ilişkin bilgi, düştüğü zaman hemşireye nasıl haber verileceğini bilme, düştüğünde/acil durumlarda hemşireye haber verme şekli ile düşme riski arasında anlamlı ilişki olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is planned as a descriptive research and is made to determine the fall risk of patients in the state hospitals located in the province of Kırklareli and to determine the precoutions taken against falling. 549 patients included to study who hospitalized in Kırklareli province at over 100 bed capacity of hospitals and who have 5 or greater score according to İtaki Fall Risk Scale. Study performed at internal medicine, general surgery, neurulogy and neurosurgery clinics is determined by researcher at the beginnings according to İtaki Fall Risk Scale. The patients who have 5 or greates fall score is determined as high fall risk. İntroductory properties questionnoire, and for the nextstage, for inpatient service and for every patient room safe environment form is filled. The fall risk of 549 patients is found significantly different according to age interval, hospitalization clinic, hospitalization diognosis, used risky medication and status of hospital attendance. There is no significant relationship found between having information about the side effects of drugs, knowing how to inform the nurse when the patient falls and the way how to inform the nurse at emergency situations or when the patient falls (p>0,05).