Kuru göz hastalığı tedavisine yönelik epigallokateşin gallat (EGCG) yüklü nanopartikül içeren tablet formülasyonunun geliştirilmesi
Development of tablet formulation containing epigallocatechin gallate (EGCG) loaded nanoparticle for treatment of dry eye disease
- Tez No: 617370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kuru göz hastalığı gözyaşı ve göz yüzeyinin çok faktörlü bir hastalığı olup görme bozukluğuna, göz yüzeyindeki olası hasara ve gözyaşı filmi dengesizliği semptomlarına neden olabilmektedir. Topikal olarak göze uygulanan yapay gözyaşı formülasyonları, kuru göz hastalığının en çok başvurulan tedavi yöntemidir. Ancak hastalığı tam olarak tedavi edebilecek ideal bir yapay gözyaşı preparatı yoktur. Preparatlar şiddetli kuru göz hastalarında yetersiz kalmaktadır ve aynı zamanda içerdikleri koruyucular gözde duyarlılık oluşturmakta ve damlatıldıktan sonra uzun süre gözde kalmamaktadır. Oral kuru göz tedavisinde omega-3 yağ asitleri içeren kapsül formları mevcut olup bu konuda yapılan literatür çalışmasında başka dahili kullanımı olan preparata rastlanmamıştır. Epigallokateşin gallat, yeşil çayın yapısında olan bir fenolik bileşiktir. Otoimmün bozukluklarla ilgili iltihap üzerinde bir inhibitör etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada nanopartiküler sistem, içecek olarak tüketilen yeşil çayın ana polifenolü olan epigallokateşin gallat ile oluşturulmuş ve kuru göz tedavisinde oral olarak kullanılmak üzere tablet formülasyonu geliştirilmiştir. Nanopartikül sentez yöntemlerinden olan iyonik jelleşme metodu ile kitosan ve çapraz bağlayıcı sodyum tripolifosfat kullanılarak epigallokateşin gallat yüklü kitosan nanopartiküller sentezlenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin in vitro karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tablet formülasyonu için uygun yardımcı maddeler seçilerek ön formülasyonlar oluşturulmuştur. Ön formülasyonların toz kontrolleri (nem içeriği tayini, küme dansite, sıkıştırılmış dansite, Housner oranı, Carr indeksi, yığın açısı tayini) ve gerekli tablet kontrolleri (görünüş tayini, tablet ağırlıkları ve ağırlık tekdüzeliği tayini, kalıklık, çap ve sertlik tayini, friabilite testi, disintegrasyon testi) gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak uygun formülasyona karar verilip epigallokateşin gallat yüklü mannitollü kitosan nanopartiküller ile yardımcı maddelerin gerekli toz kontrolleri yapılarak 200 mg ağırlığında tabletler basılmış ve gerekli tablet kontrolleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dry eye disease is a multifactorial disease of the tear and the surface of the eye, which can cause visual impairment, possible damage to the surface of the eye, and symptoms of tear film imbalance. Artificial tear formulations applied topically to the eye are the most commonly used treatment of dry eye disease. However, there is no ideal artificial tear preparation that can cure the disease completely. The preparations are insufficient in severe dry eye patients, and the preservatives they contain also cause eye sensitivity do not remain in the eye for a long time after instillation. There are capsule forms containing omega-3 fatty acids in oral dry eye treatment and no other internally used preparations were found in the literature study on this subject. Epigallocatechin gallate is a phenolic compound in the structure of green tea. It is known to have an inhibitory effect on inflammation associated with autoimmune disorders. In this study, the nanoparticular system was formed with epigallocatechin gallate, the main polyphenol of green tea consumed as a beverage, and tablet formulation was developed to be used orally in dry eye treatment. Epigallocatechin gallate loaded chitosan nanoparticles were synthesized using chitosan and crosslinker sodium tripolyphosphate by ionic gelling method which is one of the nanoparticle synthesis methods. In vitro characterization studies of synthesized nanoparticles were performed. Pre-formulations were formed by selecting suitable excipients for the tablet formulation. Dust controls (determination of moisture content, cluster density, compressed density, Housner ratio, Carr index, heap angle determination) and necessary tablet controls (aspect determination, tablet weights and weight uniformity determination, determination of thickness, diameter and hardness, friability test, disintegration test) of the pre-formulations were performed. As a result, the appropriate formulation was decided and mannitol epigallocatechin gallate loaded chitosan nanoparticles and the necessary powder controls of the excipients were made and tablets weighing 200 mg were printed and required tablet controls were performed.