Engelli ve yaşlı bakım personellerinin ağrı ve fonksiyonel durumlarının postür, tükenmişlik düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pain and functional status of the disabled and elderly care personnel on posture, burnout level and quality of life
- Tez No: 617376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamız engelli ve yaşlı bireylere bakım veren personellerin ağrı ve fonksiyonel durumunun postür, tükenmişlik düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza yaş ortalaması 38.97 ± 8.46 yıl olan 29 engelli bakım personeli, yaş ortalaması 42.41 ± 4.7 yıl olan 35 yaşlı bakım personeli dahil edildi. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri sosyo-demografik bilgi formu kullanılarak kaydedildi. Çalışmamızda bireylerin bel ağrılarını değerlendirmede Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ), boyun ağrılarını değerlendirmede Boyun Özürlülük Indeksi (BÖI), Nordik Kasİskelet Sistemi Anketi (NKA), fonksiyonel değerlendirme için Fonksiyonel Derecelendirme İndeksi (FDİ), spinal postür değerlendirmesi için Spinal Mouse Cihazı, tükenmişlik düzeyini değerlendirmek için Maslak Tükenmişlik Ölçeği (MBI) ve yaşam kalitelerini incelemek için Kısa Form – 36 (SF-36) anketi kullanıldı. İki grubun da en sık bel ve boyun ağrısı yaşadığı belirlendi. Ağrı ile ilişkili durumlar için engelli ve yaşlı bakım personelleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Bakım personellerinin ağrı ve fonksiyonel durumunda kötüleşmelerin spinal postürü olumsuz etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of pain and functional status on posture, burnout level and quality of life of the caregivers for disabled and elderly individuals. 29 disabled care personnel with a mean age of 38.97 ± 8.46 and 35 elderly care personnel with a mean age of 42.41 ± 4.7 were included in the study. The descriptive characteristics of the participants were recorded using a sociodemographic information form. In our study, Oswestry Disability Index (ODI) for assessment low bak pain, Neck Disability Index (NDI) for assessment neck pain, Nordic Musculoskeletal System Questionnaire (NMQ), Functional Rating Index (FDI) for assessment functional status, Spinal Mouse for assessment of spinal posture, Maslach Burnout Scale (MBI) for evaluate burnout degree and Short Form - 36 (SF-36) for evaulate quality of life were used. Both groups experienced the most frequent back and neck pain. There was no significant difference between disabled and elderly caregivers for pain-related conditions (p> 0.05). It was observed that the pain and worsening of the functional status of the caregivers negatively affected the spinal posture.