Uzun dönem yaşlı bakım sigortası ihtiyacının sosyo-kültürel ve demografik yönden incelenmesi
Socio-cultural and demographic analysis of the need for long-term elderly care insurance
  1. Tez No: 682944
  2. Yazar: MUHAMMET İHSAN KARATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanın geniş zamanlı ihtiyaçlarını karşılamak, günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesini sağlamak, sağlık ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen sisteme uzun dönem bakım adı verilmektedir. Uzun dönem bakım engelli ve yaşlı bireylere verilmektedir. Bu çalışmada yaşlılar için uygulanan uzun dönem bakım sistemi incelenmiş ve bu sistemin uygulandığı ülke örneklerine bakılmıştır. Örnek ülkelerin uyguladığı sistemler analiz edilmiştir. Türkiye gibi yaşlanma eğiliminde olan ülkeler için uzun dönem yaşlı bakımının önümüzdeki yıllarda daha da önemli olacağı düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı Türkiye'de kurgulanacak uzun dönem bakım sistemi oldukça önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'de halen yürürlükte olan uzun dönem bakım uygulamaları incelenmiş ve gelecekte olması muhtemel uzun dönem bakım sistemi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The system developed to meet the wide-time needs of people, to fulfill daily life activities, to meet their basic needs such as health and shelter is called long-term care. Long-term care is given to disabled and elderly individuals. In this study, the long-term care system for the elderly was examined and the examples of countries where this system was applied were examined. The systems implemented by the sample countries have been analyzed. It is thought that long-term elderly care will be even more important in the coming years for countries with an aging trend such as Turkey. For this reason, the long-term care system to be built in Turkey is very important. In this study, the long-term care practices currently in force in Turkey have been and various suggestions have been made for the long-term care system that is likely to be in the future.