Zorunlu göçmen grupların toplumsal ve spor aktivitelerinde, sosyal uyum ve çok kültürlülük algısı; Samsun ili örneği
Social adaptation and multiculturalism perception of forced migration groups i̇n social and sporting activites; Samsun province example
- Tez No: 617384
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bir sportif faaliyete katılan ve katılmayan zorunlu göçmen grupların sosyal uyum ile çok kültürlülük algılarının göç ve spor sosyolojisi bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma Şubat 2019- Haziran 2019 tarihleri arasında, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ve Samsun ilinde ikamet eden, 12 – 25 yaş arası 248 gönüllü mülteci üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak; Demografik Form, Çok kültürlülük Algı (ÇAO) ve Sosyal Uyum Ölçeği (SUKDO) kullanılmıştır. Veriler tekrarlanan ölçümlü varyans analizi ve Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the social adaptation and multiculturalism perceptions of forced migration groups who participate in and those who do not participate in a sport activity within the context of migration and sport sociology. Material and Method: The study was conducted on 248 volunteer refugees aged between 12 and 25 years in schools affiliated to Provincial Directorate of National Education and refugees residing in Samsun between February 2019 and June 2019. Demographic Form, Multicultural Perception (MPS) and Social Adaptation Self-evaluation Scale (SASS) were used as data collection tool. The data were analyzed with repeated measures ANOVA and Pearson correlation coefficient.