Diyabetik olan/olmayan obez bireylerde diyabetin gece yeme sendromuna etkisi
The effect of diabetic/ non-diabetic on night-eating syndrome in obese individuals
- Tez No: 617383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmaya, 01.10.2018 ile 31.10.2018 tarihleri arasında, Delta Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Polikliniği' ne başvuran, beden kütle indeksine (BKİ) göre obez olan (BKİ≥30) 113 (94 kadın, 19 erkek) birey katılmıştır. Çalışmada obez bireylerde diyabetin gece yeme sendromuna etkisi amaçlanmıştır. Bireylerin, vücut ağırlığı, boy uzunluğu ölçümü antropometrik ölçüm tekniklerine uygun yapılmıştır. Sosyodemografik veri formu yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Gece yeme sendromunu belirlemek için Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış gece yeme sendromu ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada diyabeti olan grubun yaş ortalaması 41,4±13,6 yıl, diyabeti olmayan grubun yaş ortalaması 39,3±11,6 yıl olarak belirlenmiştir (p=0,258). Ortalama BKİ değeri, diyabeti olan grubun 33,9±3,5 kg/m2, diyabeti olmayan grubun ise 31,9±2,5 kg/m2 olarak belirlenmiştir (p=0,002). Diyabeti olan grubun gece yeme sendromu ölçeği ortalama puanı 24,68±8,60, diyabeti olmayan grubun gece yeme sendromu ölçeği ortalama puanı 23,23±10,46 olarak belirlenmiştir. Ölçüm ile tespit edilen vücut ağırlıkları arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=0,041). Çalışmada diyabet gözetmeksiniz sigara kullanımı ile Gece Yeme Sendromu (GYS) arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
113 (94 female, 19 male) individuals who were admitted to Delta Hospital Nutrition and Dietetics outpatient clinic between 01.10.2018 and 31.10.2018 and who were obese according to body mass index (BMI≥30) participated in the study. The aim of this study was to investigate the effect of diabetes on night eating syndrome in obese individuals. Measurements of body weight and height of individuals were made according to the anthropometric measurement technique. Socio-demographic data form was applied by face-to-face survey method. The diagnostic criteria for nighttime eating disorder, which has been validated in Turkish, were used in the evaluation of night eating syndrome. The mean age of the group with diabetes was 41,4±13,6 years and the mean age of the group without diabetes was 39,3±11,6 years (p=0,258). It was discovered that the mean BMI was 33,9±3,5 kg / m2 for the group with diabetes and 31,9±2,5 kg / m2 for the group without diabetes (p=0,002). It was seen that the mean for nighttime eating disorder scale of the group with diabetes was 24,68±8,60 and the mean for nighttime eating disorder scale score of the non-diabetic group was 24,25±10,46. It was found out that there was no significant difference between the groups in body weight felt by the individual (p=0,112) and there was a significant difference in the body weights measured (p=0,041). It was seen that there was a significant difference between non-diabetic and non-diabetic patients (p=