Üniversite öğrencilerinde uyku kalitesinin beslenme alışkanlıkları ile ilişkisi
The relationship between sleep quality with nutrition habits in university students
  1. Tez No: 617393
  2. Yazar: YASEMİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde uyku kalitesinin, beslenme alışkanlıkları ile ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Nevşehir ilinde bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören 330 öğrenci (233 kız 97 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Öğrencilerin sosyodemografik bilgileri, sigara kullanma alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, besin tüketim sıklıkları ve uyku kalite durumları sorgulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 20,72 ± 2,38 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the sleep quality and nutrition habits in university students. The study was carried out on 330 students (233 girls and 97 boys) studying in Cappadocia Vocational School in Nevşehir. Sociodemographic social demographic informations, smoking habits, eating habits, anthropometric measurements, food consumption frequencies and sleep quality status of the students were questioned by a questionnaire. The mean age of the individuals participating in the study was found to be 20,7 ± 2,3 years.