Statik ve dinamik core egzersizlerinin mobilite, denge ve spinal stabilite açısından karşılaştırılması
Comparing static and dynamic core exercises in terms of mobility, dynamic balance and spinal stability
- Tez No: 617392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Ofis çalışanları arasında günün büyük bir bölümünde oturarak çalışmak oldukça yaygındır. Böyle bir yaşam tarzı, kardiyovasküler, metabolik ve kas-iskelet sistemi hastalıkları açısından bir risk faktörüdür. Core egzersizleri özellikle sedanter yaşam nedeniyle ortaya çıkan kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, statik ve dinamik core egzersizlerin dinamik denge, spinal stabilite ve kalça mobilitesi açısından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya, bir bankada çalışan ve bankanın fitness merkezinde egzersiz yapan 34 kadın gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar, rastgele yöntemle statik core egzersiz grubu (yaş, 35,9 ± 5,70 yıl; boy, 162 ± 6,18 cm; vücut ağırlığı, 58,6 ± 5,20 kg ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Puanı (UFAAP), 830 ± 217) ve dinamik core egzersiz grubu (yaş, 36,8 ± 7,27 yıl; boy, 165 ± 6,12 cm; vücut ağırlığı, 60,9 ± 6,09 kg ve UFAAP, 821 ± 190) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Katılımcılar, egzersiz programlarına ek olarak 6 hafta süreyle (haftada 2 gün/ bir seans 25-30 dk) statik ya da dinamik core egzersizleri uyguladılar. Katılımcılar, çalışma başlangıcında ve 6 hafta sonunda dinamik denge (Y Balans test), spinal stabilite (fonksiyonel erişme testi) ve kalça mobilitesi (goniometre) açısından test edildiler. Bulgular: Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri, dinamik denge, kalça mobilitesi ve fonksiyonel erişme testi ön test sonuçları arasında istatistiksel düzeyde anlamlı farklılık tespit edilmedi (p>0,05). Gerek statik core egzersiz grubunun gerekse dinamik core egzersiz grubunun ön test ve son test dinamik denge, spinal stabilite ve kalça mobilitesi sonuçlarında istatistiksel düzeyde anlamlı gelişim tespit edildi (p0,05). Sonuç: UFAAP'na göre fiziksel aktivite düzeyleri düşük olarak değerlendirilen genç kadınlarda, egzersiz programına ek olarak uygulanan statik ve dinamik core egzersizler dinamik denge, spinal stabilite ve kalça mobilitesini geliştirmektedir. Ancak statik ve dinamik core egzersizler dinamik denge, spinal stabilite ve kalça mobilitesi gelişimi açısından birbirinden daha etkili değildir. Dolayısıyla, statik ve dinamik core egzersizler
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: To work in sitting position at the most part of day are prevalent among office workers. This kind of life style is a risk factor for cardiovascular,metabolic and musculoskeletal diseases. Core exercises are especially used for the treatment of musculoskeletal diseases caused by sedentary life style. Therefore, the purpose of the study was to comparing static and dynamic core exercises in terms of dynamic balance, spinal stability and hip mobility in young females. Method: Thirthy-four females who are working in a bank and exercising fitness center of the same bank were recruited for the present study. Participants were divided into two goups as static core exercise group (age, 35.9 ± 5.70 year; height, 162 ± 6.18 cm; body mass, 58.6 ± 5.20 kg and International physical activity questionnaire score (IPAQ), 830 ± 217) and dynamic core exercise group (age, 36.8 ± 7.27 year; height, 165 ± 6.12 cm; body mass, 60.9 ± 6.09 kg and IPAQ score, 830 ± 217), randomly. Participants were exercising static or dynamic core exercises which applied in addition to current exercise programs of the participants for 6 weeks (2 days/ a week and 25-30 minutes / a session). Participants, were tested for dynamic balance (Y balance test), spinal stability (functional reach test) and hip mobility (goniometry) at the beginning of the study and at the end of 6 weeks. Results: Statistically significant differences were not found between the descriptive characteristics of the participants, dynamic balance, functional reach test score and hip mobility according to pre-test results (p>0.05). A statistically significant improvement was found in either the static core exercise group or the dynamic core exercise group between pre and post test results in terms of dynamic balance, functional reach test score and hip mobility (p0.05).