Yaşlı hastaya bakım verenlerin bakım yükü ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
determination of care burden and anxiety leves of caregivers for elderly patients
  1. Tez No: 617398
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Araştırmada yaşlı hastaya bakım verenlerin bakım yükü ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: İlişkisel tanımlayıcı modeline uygun olarak yapılan bu araştırma, 1 Kasım 2018- 3 Mart 2019 tarihleri arasında Ordu'da bir hastanenin Evde Bakım Hizmetleri merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri bireylere bakım veren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 199 bakım veren ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında bakım veren aile bireylerine“Kişisel Bilgiler Anket Formu”,“Bakım Verme Yükü Ölçeği”ile“Durumluluk Kaygı ve Süreklilik Kaygı Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde betimsel istatistikler, pearson kolerasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada bakım verenlerin %67,3'ü kadın, %83,9'u evli, %26,6'sının gelinler tarafından bakım verildiği ve %91,52inin bakım vermekten memnun olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed in this study that determining the care burden and anxiety leves of elderly patients. Material and Method : This research, which was conducted in accordance with the relational descriptive model, was conducted with 199 caregivers who accept to attend this study and give care for 65 years and over individuals who enrolled in the Home Care Services center of a hospital in Ordu between November 1, 2018 - March 3, 2019. In the collection of data,“Personal Information Qvestionnaire”,“Caregiving Burden Scale”and“State Anxiety and Continuity Anxiety Scale”wew applied to the caregivers. Descriptive statistics, Oearson correlation analysis were used to evaluate the abtained data. Results: In this study, ıt was indicated that, 67,3% of the caregivers were female, 83,7% were married, 26,6% were cared by the brides and 91,52% were satisfied with the care.