Hemşirelerin duygusal zeka yeteneklerinin iş doyumu ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
Hemşirelerin duygusal zeka yeteneklerinin i̇ş doyumu ve i̇şten ayrilma niyeti üzerine etkisi
- Tez No: 617400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma hemşirelerin duygusal zeka puanlarının iş doyumu ve işten ayrılma niyetleri üzerindeki ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Aralık 2017 ve Mayıs 2018 tarihleri içinde, İstanbul Avrupa Yakasında bir özel hastanenin tüm çalışan hemşireleri (140 hemşire) evreni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka ölçeği, Minnesota İş Doyum ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) olan programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Elde edilen tüm bulguların değerlendirilmesinde araştırmanın %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin duygusal zeka puanının (3,826+0,331) ve iş doyumu puanının (3,655+0,493), işten ayrılma niyetinin puanının (2,381+1,072) olduğu saptanmıştır. Duygusal zeka puanı (3,826+0,331) ve iyimserlik ruh halinin düzenlenmesi alt boyutundan alınan puan ile iş doyumu puanı arasındaki ilişkinin pozitif yönde olduğu (p0,05) belirlenmiştir. Hemşirelerin iş doyum düzeyleri yüksek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study in order to examine the relationship between the emotional intelligence scores of the nurses and their job satisfaction also their intention of resigning. The enviroment of the research consisted of all nurses (140 nurses) working in a private hospital serving in the European side of Istanbul on December 2017 - May 2018. The data of the study were obtained by the Introductory Information Form, the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, the Minnesota Satisfaction Scale and the Intention to Leave Scale. The data obtained from the study were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programme. Number, percentage, average, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. The results were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. It was found that the emotional intelligence score of the nurses is (3,826 + 0,331) and job satisfaction score is (3,655 + 0,493) and the point of intention to leave the job is (2,381 + 1,072). It was determined that emotional intelligence score (3,826 + 0,331) and the score obtained from the sub-dimension of optimist mood regulation were found to be positively correlated with each other (p 0,05). Job satisfaction levels of nurses were found to be high.