Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinde anksiyete ve sosyal destek durumunun belirlenmesi
Determination of anxiety and social support status in family members of patients with intensive care unit
- Tez No: 617402
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinde anksiyete ve sosyal destek durumunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1 Mayıs 2019- 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 206 hastanın örneklem kriterlerini karşılayan 206 aile üyesi ile yapılmıştır. Araştırma verileri“Kişisel Bilgiler Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Veriler parametrik şartları sağlamadığından, bağımsız iki grup için Mann Whitney U, ikiden fazla bağımsız grup için Kruskal Wallis testi kullanılmışır. İlişkinin belirlenmesinde ölçümle elde edilmiş değerler için sıralı ölçekli verilerde Spearman sıra korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the anxiety and social support status of the family members of the patients hospitalized in the intensive care unit. The study was conducted with 206 family members who met the sampling criteria of 206 patients who were hospitalized in Sivas Numune Hospital General Intensive Care Unit between 1 May 2019 - 30 August 2019. The data were collected by using“Personal Information Form”,“State and Trait Anxiety Scale”and“Multidimensional Perceived Social Support Scale”. SPSS 23.0 program was used to evaluate the data. Since the data did not meet the parametric conditions, Mann Whitney U test was used for two independent groups and Kruskal Wallis test was used for more than two independent groups. In order to determine the relationship, Spearman rank correlation coefficient was used for sequential scale data for the values obtained by measurement. There is a statistically significant difference between state anxiety, trait anxiety and social support scores of family members according to gender, working status, profession, economic situation, family type, degree of closeness of family members, reason of not receiving social support, social support status.