Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinin memnuniyet düzeyi ve memnuniyeti etkileyen faktörler
Satisfaction level of family members of patients in the intensive care unit and factors affecting their satisfaction
- Tez No: 896169
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KHORSHTD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların aile üyelerinin yoğun bakımdan memnuniyet düzeylerini ve memnuniyetlerini etkileyen faktörleri saptamak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, bir hastanenin Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Örneklemi, araştırmanın yürütüldüğü yoğun bakım ünitesinde Ocak 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında, en az 48 saattir yatışı bulunan ve araştırmanın dahil edilme kriterlerini sağlayan 130 hastanın yakını oluşturdu. Veriler“Birey Tanıtım Formu”ve“Yoğun Bakım Ünitesi Memnuniyeti Ölçeği”kullanılarak toplandı. Bağımsız değişkenlere göre Yoğun Bakım Ünitesi Memnuniyeti Ölçeği puan ortalamaları arasındaki farklılık incelendi. Verilerin analizinde t testi ve ANOVA kullanıldı. Bulgular: Çalışmada, aile üyelerinin %62.3'ünün 26-50 yaş grubunda, %59.2'sinin kadın, %53.1'inin üniversite mezunu, %70'inin ekonomik durumlarını orta olarak tanımladığı, hastaların aile üyelerinin yakınlık derecesine bakıldığında %56.9'unun hastanın çocuğu olduğu, %81.5'inin İzmir içinde yaşadığı, %50'sinin hastasını haftada 2-3 gün ziyaret edebildiği ve %66.2'sinin hastaları hakkında her gün bilgi alabildikleri saptandı. Yoğun bakım ünitesi memnuniyet ölçeği puan ortalamasının 66.88±20.79 olduğu, bakım memnuniyeti boyutu puan ortalamasının 64.81±22.69, karar verme memnuniyeti boyutu puan ortalamasının 71.12±22.08 ve bilgi memnuniyeti boyutu puan ortalamasının 67.82±23.55 olduğu saptandı. Hasta yakınlarının yaşının ve cinsiyetinin yoğun bakım memnuniyet düzeyini etkilemediği belirlendi. Hasta yakınlarının ekonomik durumlarına göre“karar verme memnuniyeti boyutu”puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, hastaya yakınlık derecelerine göre ise“bakım memnuniyeti boyutu”,“karar verme memnuniyeti boyutu”ve“yoğun bakım ünitesi memnuniyet ölçeği”puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptandı. Hasta yakınlarının yoğun bakıma daha önce herhangi bir sebeple gelme durumlarının, kendisinin ya da bir yakınının yoğun bakım ünitesine yatma deneyimi olmasının, hastanın yoğun bakım ünitesindeki yatış süresinin ve yatış nedeninin, hasta yakınının hastasının tanısını bilme durumunun, hastasını ziyaret edebilme ve hastasıyla ilgili bilgi alabilme sıklığının, kendisi dışında hastayla ilgilenen kişi sayısının yoğun bakım memnuniyet düzeyini etkilemediği bulundu. Hasta yakınları yaşadıkları yere göre“bakım memnuniyeti boyutu”ve“yoğun bakım ünitesi memnuniyet ölçeği”puanları arasında ve kendisi dışında hastasıyla ilgilenen birinin bulunma durumuna göre“bakım memnuniyeti”,“bilgi memnuniyeti boyutu”ile“yoğun bakım ünitesi memnuniyet ölçeği”puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü. Yoğun bakım ünitesinden memnuniyet düzeyini yükseltmek için çalışmaya katılan hasta yakınları;“ziyaret gün ve saatlerinin arttırılması”,“hasta yakınlarının hastalarını istediklerinde kameradan görebilmeleri”,“hasta yakınlarına duygusal destek sağlanması”,“bakım ve tedaviler hakkında daha sık bilgilendirme yapılması”,“yoğun bakım şartlarının iyileştirilmesi”,“bekleme salon şartlarının iyileştirilmesi”önerilerini sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the satisfaction levels of family members of patients in the intensive care unit (ICU) and the factors affecting their satisfaction. Method: The study was conducted in the Chest Diseases Intensive Care Unit of a hospital. The sample consisted of 130 family members of patients who had been hospitalized for at least 48 hours between January 2023 and December 2023 and met the inclusion criteria. Data were collected using the“Individual Information Form”and the“Intensive Care Unit Satisfaction Scale.”The difference between the mean scores of the Intensive Care Unit Satisfaction Scale were examined according to independent variables. The t-test and ANOVA were used in analysing of the data. Results: In the study it was determined that 62.3% of the family members of ICU patients were aged between 26-50 years, 59.2% were female, 53.1% were university graduates, 70% described their economic status as moderate, 56.9% were the patient's child, 81.5% lived in İzmir, 50% could visit their patient 2-3 times a week, and 66.2% of them could get information about their patients every day. The mean score of the Intensive Care Unit Satisfaction Scale was 66.88±20.79, with a mean score of 64.81±22.69 for the care satisfaction dimension, 71.12±22.08 for the decision-making satisfaction dimension, and 67.82±23.55 for the information satisfaction dimension. It was found that the age and gender of the family members did not affect the ICU satisfaction level. There was a statistically significant difference in the“decision-making satisfaction dimension”scores according to the economic status of the family members (p0.05). However, there was a statistically significant difference in the“care satisfaction dimension”and“Intensive Care Unit Satisfaction Scale”scores based on the place of residence and in the“care satisfaction,”“information satisfaction dimension,”and“Intensive Care Unit Satisfaction Scale”scores based on whether there was someone else involved in patient care. To improve the satisfaction level in the ICU, participating family members suggested increasing visiting days and hours, allowing them to see their patients via camera when desired, providing emotional support, getting information about their patients more frequently, improving ICU conditions, and enhancing the waiting room conditions.