Farklı teflon kaplı estetik tellerin fiziksel ve mikrobiyolojik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the physical and microbiological properties of teflon coated arch wires
  1. Tez No: 617434
  2. Yazar: BETÜL AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERZA YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ortodontik aygıtların estetik görünmemesi ortodonti hastalarının en büyük endişelerinden biridir ve bu kaygı kimi zaman tedaviden caymaya ya da tedavi sürecini ertelemeye sebebiyet vermektedir. Metalik görüntünün azaltılması ya da gizlenmesi amacıyla bir takım estetik arayışlara gidilmiştir. Bu amaçla kullanılan materyallerden biri teflon kaplı ark telleridir. Teflon kaplama ile cilalı metal yüzey görüntüsü ortadan kaldırılarak estetik kaygı giderilmektedir ancak kaplama materyalinin zamanla soyulmasıyla plak birikimine elverişli pürüzlü yüzeyler oluşmaktadır. Tellerde oluşan yüzey pürüzlülüğünün korozyon, mekanik dayanıklılık, renk stabilitesi, sürtünme, kaydırma mekaniklerinin performansında, plak birikiminin artışında ve dolayısıyla tedavi sonuçlarının etkinliğini değiştirmede de önemli bir rolü vardır. Bu çalışmanın amacı piyasada bulunan üç farklı üretici firmaya ait yuvarlak ve dikdörtgen kesitli teflon kaplı ark tellerinin yüzey pürüzlülüğü, mikrobiyal plak tutulumu ve renk değişiminin değerlendirilmesidir. Çalışmamız invivo ve invitro koşullarda olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. 3 farklı üretici firmanın 0.016 inç ve 0.016 x 0.022 inç boyutlarında teflon kaplı estetik ark tellerinin hasta ağzında kullanılmadan (T0) ve hasta ağzında 28 gün kullanıldıktan sonra (T1) fiziksel ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir (EverWhite (American Orthodontics, Sheboygan, ABD), Titanol Cosmetic (Forestadent, Pforzheim, Almanya), Proflex (G&H Orthodontics, Franklin, ABD)). Bu amaçla kullanım sonucu oluşan yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimi ölçülmüştür. Biyofilm oluşumu incelenerek gruplar arası mikrobiyolojik özellikler değerlendirilmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ölçümünde atomik kuvvet mikroskobu (AFM) (Marka: NT-MDT Model:Ntegra-Solaris) kullanılmıştır. Örnekler her bir ark telinin düze yakın olan uç kısımlarından 5 mm kesilerek teste tabi tutulmuştur. AFM'nin desteklediği yazılım kullanılarak ark tellerinin ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) parametresi kullanılarak kaydedilmiştir. Tüm deney gruplarında, ortalama yüzey pürüzlülüğü değerleri başlangıç ortalamalarından anlamlı derecede daha yüksektir (p0,005). 28 günlük kullanım sonrası yuvarlak tellerin ortalama yüzey pürüzlülüğü değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,25). S. mutans ölçüm adhezyon değerleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,002). Anlamlılığın Profleks ile EverWhite arasındaki farklılıktan kaynaklandığı tespit edilmiş olup; EverWhite tellerdeki S. mutans adezyon değerleri Proflex tellerden anlamlı derecede yüksek olarak tespit edilmiştir (p=0,001). 28 günlük kullanım sonrası köşeli tellerin ortalama yüzey pürüzlülüğü değerleri ve S. mutans adezyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,617 ve p=0,051). Dikdörtgen kesitli EverWhite tellerin Titanol Cosmetic markalı tellerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bakteri adhezyonu gösterdiği tespit edilmiştir (p=0,047) Renk ölçümü VITA Easyshade Compact (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya, Model DEASYC220) spektrofotometre cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Grupların renk ölçüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. NBS değerlerine göre Titanol Cosmetic ve EverWhite tellerde klinik olarak fark edilebilir bir renk değişimi görülürken, Profleks tellerde oldukça belirgin bir renk değişimi gözlenmiştir. Sonuç olarak AFM cihazı ile ölçülen değerlerle S. mutans adezyon miktarı ile ilgili verilerin ilişkili olmadığı görülmüştür. AFM cihazıyla yapılan noktasal ölçümlerin ark tellerinin tüm yüzey topoğrafyası hakkında bilgi sahibi olma adına tek başına yetersiz olduğu düşünülmüştür. Kullanılan 3 farklı marka telde de klinik olarak fark edilebilir düzeyde renklenme meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The lack of esthetic appearance of the orthodontic appliances is one of the greatest concerns for orthodontic patients. The negative perception sometimes causes the patient to give up or postpone the treatment process. A number of esthetic approaches have been introduced such as lingual technique or esthetic brackets to minimize the metallic profile of the fixed devices. The esthetic brackets are used in combination with esthetic arch wires often coated with Teflon hiding the polished metallic surface. However, peeling of the coating material over time results in rough surfaces that are suitable sites for plaque accumulation. Plaque accumulation can lead to periodontal diseases, caries and white spot lesions, and the surface roughness of the esthetic arch wires reduce the performance of sliding mechanics, mechanical strength, color stability, friction, and the success of the treatment mechanics. The aim of this study was to evaluate the surface roughness, microbial plaque retention, and discoloration of round and rectangular cross-sectional Teflon coated arch wire from three different manufacturers in the market. Our study was performed in two stages, in vivo and in vitro conditions. The physical and microbiological characteristics of the Teflon coated 0.016-inch and 0.016 x 0.022-inch arch wire of 3 different manufacturers ((EverWhite (American Orthodontics, Sheboygan, USA), Titanol Cosmetic (Forestadent, Pforzheim, Germany), Proflex (G&H Orthodontics, Franklin, USA)) were examined. Initial (T0) and secondary surface roughness and color change data were collected following 28 days of clinical exposure (T1). Biofilm formation and microbiological properties between the groups were evaluated. As received and retrieved samples from each kind of wire were analyzed. Atomic force microscobe (Brand: NT-MDT Model: Netweaver Solaris) was used to analyze surface roughness. The specimens were prepared by cutting 5 mm from the flat ends of the archwire. Surface roughness values of arch wires are calculated using the software supported by the AFM. In each group, surface topography was evaluated using the average surface roughness (Ra) parameter. The average surface roughness values in all study groups are significantly higher than the initial average (p0,005). No statistically significant difference was found between the mean surface roughness values of round wires after 28 days use (p = 0.25). Statistically significant difference was found between S. mutans adhesion measurement values (p = 0,002). It has been determined that the significance is caused by the difference between Proflex and EverWhite; The S. mutans adhesion values in EverWhite wires were found to be high at significantly higher levels than Proflex archwires (p=0,001). There was no statistically significant difference between the mean surface roughness values of rectangular wires and S. mutans adhesion values after 28 days use (p = 0,617 and p = 0,051). It has been found that rectangular sectioned EverWhite archwires showed high bacterial adhesion at statistically significant level from Titanol Cosmetic archwires. Color measurement was performed using VITA Easyshade Compact (VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany, Model DEASYC220) spectrophotometer. No statistically significant difference was found between the color measurement values of the groups. According to the NBS values, a clinically noticeable color change was observed in the Titanol Cosmetic and EverWhite wires, whereas a more remarkable color change was observed in the Proflex wires. In conclusion, we found that the surface roughness values measured with the AFM device were not related to the amount of S. mutans adhesion. Point measurements made with the AFM device were considered to be inadequate alone to make a deduction for all surface topography of the arch wires. All the three different brands of archwires showed clinically noticeable color change.