Farklı ısıl işlem koşullarında talk katkılı kaplama ile emaye etkileşimlerinin incelenmesi
Examination of enamel–coating interactions using talc additives under varying thermal treatment conditions
- Tez No: 967403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DÖLEKÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Emaye, metal yüzeyleri korumak ve estetik kazandırmak amacıyla uygulanan camsı bir kaplamadır. Bu çalışmada, emaye kaplı metal yüzeylere silika bazlı yeni bir kaplamanın uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, fırın iç yüzeyi veya tepsi gibi emaye kaplamaların kullanıldığı alanlarda pişirme sırasında yüzeye yapışan yemek artıklarının kolay temizlenmesini sağlayacak bir yüzey modifikasyonu geliştirmektir. Bu kapsamda uygulanan silika bazlı kaplama ile hem yüzeyin temizlenebilirliğinin artırılması hem de teflon gibi ilave kaplamaların uygulanabilirliğine uygun bir alt yüzey elde edilmesi hedeflenmiştir. Emaye için yapılan sıcaklık analizleri sonucunda, emayenin yumuşama sıcaklığı 660 °C, çalışma sıcaklık aralığı ise 545–650 °C olarak belirlenmiştir. Bu sıcaklık aralığı, kaplamanın başarılı bir şekilde oluşabilmesi için kritik bir parametreyi ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, 600 °C'de 180 dakika süren işlem koşulunda, yüzeydeki bileşenlerin reaksiyona girerek homojen bir kaplama yapısı oluşturduğu görülmüştür. Bu sıcaklıkta elde edilen kaplama hem yüzeye iyi tutunan hem de dayanıklı bir yapı sergilemiştir. Elde edilen bulgular, silika bazlı kaplamaların emaye kaplı yüzeylerde homojen ve kararlı bir yapı sağlayabileceğini ve bu tür yüzeylerin temizlenebilirlik açısından daha avantajlı hale getirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Enamel is a glassy coating applied to metal surfaces to provide protection and enhance aesthetic appearance. In this study, the applicability of a novel silica-based coating on enamel-coated metal surfaces was investigated. The primary aim of the study is to develop a surface modification that facilitates the easy removal of food residues that adhere to enamel surfaces during cooking, particularly in areas such as oven interiors or trays. The silica-based coating applied in this context aims to improve surface cleanability while also creating a suitable substrate for the application of additional coatings such as Teflon. Based on thermal analysis conducted for enamel, its softening point was determined to be 660 °C, and its working temperature range was identified as 545–650 °C. This temperature range is critical for the successful formation of the coating. Additionally, DTA/TG analyses revealed that talc decomposes within the range of 558–694 °C, and this decomposition temperature range directly influences the formation of the coating and the associated compositional changes. Furthermore, under processing conditions of 600 °C for 180 minutes, it was observed that the surface components reacted to form a homogeneous coating structure. The coating obtained at this temperature exhibited both strong adhesion to the surface and good durability. The findings indicate that silica-based coatings can form a homogeneous and stable structure on enamel-coated surfaces and enhance the cleanability of such surfaces