Honamlı ve kıl keçi kolostrumlarındaki A, D3 ve E vitamin düzeylerinde doğumdan sonraki 5 gün süredeki değişimlerin belirlenmesi
To define changes in vitamin A, D3 and E contents in colostrum of honamli and hair goat following parturition to 5 days
- Tez No: 617449
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KANKAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kolostrumun vitamin bileşimi, postpartum erken dönemde oğlakların gereksinimlerinin karşılanmasında, plasentayı ancak düşük düzeylerde geçebilen yağda çözünen vitaminler açısından önemlidir. Çalışmamız da her gruptan 5 adet olmak üzere Honamlı ve kıl keçilerine ait kolostrum örnekleri 5 gün süre ile toplanmış HPLC ile A, D3 ve E düzeyi ölçülmüştür. Genel olarak A (retinol), D3 vitamini ve E vitaminlerinin (tokokoferol) ilk kolostrum örneklerinde yüksek olan seviyeleri postpartum 5. güne kadar doğrusal olanda azalma göstermiş olup doğumu takiben 20. günde alınan süt örneklerinde en düşük düzeyine ulaşmıştır. Kıl keçileri retinol düzeyi Honamlı keçilerine oranla daha yüksek seviyede bulunmuştur. Honamlı ve kıl keçileri ilk kolostrum retinol seviyesi 3., 4., ve 5. gün kolostrum ile karşılaştırılınca istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Her iki ırkta kolostrum D3 değerleri günlük olarak azalma gösterek 5. günde en düşük ölçüm değerine ulaşmıştır. Retinol seviyesinde olduğu gibi Kıl keçileri ortalama D3 seviyesi ilk 1-3 gün, Honamlı keçilerine oranla daha yüksek seviyede bulunmuştur. Honamlı keçilerinin sadece 5. gündeki ortalama kolostrum D3 düzeyi Kıl keçilerinden daha yüksek ölçülmüştür. Her iki keçi ırkı kolostrumlarınındaki gün bazlı değişimler istatitiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Retinol seviyesinde gözlemlenen toplama gününün etkisi istatistiksel olarak D3 vitamini için önemli olmadığı görülmüştür (p>0,05). Tokoferol düzeyi ise her iki ırkta ilk kolostrum örneklerinde en yüksek değere sahip olup, 5. günde en düşük düzeyine ulaşmıştır. Kıl keçileri ortalama tokoferol düzeyi 1-5 günlere ait kolostrum ve sütte Honamlı keçilerine oranla daha yüksek seviyede bulunmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The vitamin composition of colostrum is important in meeting nutritional requirements in goat newborns, especially in terms of fat-soluble vitamins that can only cross the placenta at low levels. 5 Honamli and 5 hair goat colostrum were collected until postpartum 5thday and A, D3 and E vitamin levels were measured by HPLC. The highest levels of retinol, vitamin D3, and tocopherol in the first colostrum samples decreased linearly until the 5thpost partum day and the lowest level in milk samples taken at 20thday postpartum. Retinol levels in the first colostrum of Honamlı goats were lower than hair goats. The first colostrum retinol level of Honamlı and hair goats was statistically significant when compared with colostrum on 3rd, 4th and 5th days (p 0,05). D3 vitamin levels in Honamli and hair goats were the highest in the first colostrum samples. Although, hair goat colostrum was higher D3 level but difference was insignificant (p>0,05). Colostrum D3 values decreased in both breeds and reached the lowest measured value on the 5thday. Hair goat average D3 level (1-3 days) was higher than Honamli goats. The colostrum D3 level of Honamlı goats on the 5thday was higher than the hair goats. Day-based changes in both goat breeds were not significant (p>0,05). Tocopherol level was the highest in the first colostrum samples in both goat breeds and reached the lowest level on the 5th day. Although, the average tocopherol levels of hair goats were higher in colostrum of 1-5 days compared to Honamli goats, it was not statistically significant (p>0,05). The effect of goat breed on colostrum tocopherol level was statistically significant (p0,05). Lower levels of retinol in both breeds may likely results of storage conditions so that previous reports showed that strorage at -20 0C, in 15 days resulted in 55% vitamin A loses. Vitamin of D3 and vitamin E levels were within the values reported in previous studies.