Yaşam boyu öğrenme kapsamında 50 yaş üzeri bireylerde sanat eğitimi Türkiye-Amerika örneği
Art education for individuals aged 50 and above within the context of lifelong learning Turkey-USA example
  1. Tez No: 617494
  2. Yazar: HAMİD AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÖKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki 50 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir eğitim modelinin geliştirilebilmesine katkı sağlamaktır. Bu bağlamda program geliştirmenin ilk adımı olan ihtiyaç analizi üzerinde durulmuştur. Bu araştırma Amerika ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Araştırmanın Amerika ayağında; 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Northwestern University School of Professional Studies“Osher Lifelong Learning Institüte (OLLI)”eğitim programı incelenmiş ve enstitü yönetiminden izin alınarak; güz döneminde“The Birth of Modern Istanbul”, kış döneminde“Jazz on Film”ve bahar döneminde“Global Art”derslerine katılıp gözlem yapılarak veri toplanmıştır. Araştırmanın Türkiye ayağında ise araştırma verilerine ulaşabilmek için; alanında uzman 19 öğretim üyesi ile görüşülerek uzman görüşü alınmış ve bu doğrultuda bir“ihtiyaç analizi formu”geliştirilmiştir. Geliştirilen ihtiyaç analizi formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların demografik bilgileri yer alırken ikinci bölümde ise birden çok seçeneğin bulunduğu 18 soru ve 1 tane boşluk doldurma sorusu yer almaktadır. İhtiyaç analizi formu; 12 ilde 88'i kadın, 153'ü erkek olmak üzere toplam 241 katılımcıya uygulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda katılımcıların demografik bilgilerinin yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde frekans analizi kullanılmıştır. Katılımcıların çoklu cevap seçeneği bulunan sorulara verdikleri yanıtların yüzdelik dağılımlarının belirlenmesinde ise Multiple Response Set analizi kullanılmış, katılımcıların çoklu cevaplı sorulara verdikleri yanıtların cinsiyet, eğitim düzeyi ve yaş grubu değişkenine göre karşılaştırılmasında ise Custom Tables'dan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to contribute to the development of an education model fulfilling the needs of people aged 50 and above in Turkey. Within this context, the need analysis, which is the first step of program development, is emphasized. This study comprises the USA and Turkey. In the USA part of the study, 'Osher Lifelong Learning Institute (OLLI)' education program in Northwestern University School of Professional in academic year 2015-2016 has been examined. Upon the permission received from the institute, the courses of 'The Birth of Modern Istanbul' (fall semester) 'Jazz on Film' (winter semester) and 'Global Art' (spring semester) were attended for making observations and data were collected accordingly. In Turkey part of the study, expert opinions were received in order to reach the survey data by conducting interviews with 19 academicians being experts in in their fields and a 'need analysis form' has been developed accordingly. The needs analysis form consists of two parts. Demographic information of participants was included in the first part and 18 multiple-choice questions and one fill-in-the-blank question were included in the second part of the form. The needs analysis form has been applied to a total of 241 participants in 12 provinces. Of the 241 participants 88 were women and 153 were men. As a result of the data obtained, frequency analysis was used for determining the percentile distributions of the participants' demographic information. For determination the percentage distribution of the participants' responses to the multiple-choices questions, 'Multiple Response Set Analysis' was used. 'Custom Tables' was utilized for the comparison of the participants' response to the multiple-choices questions with respect to the variables such as gender, educational level and age group.