Beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların fonksiyonel durumlarının ve günlük yaşam aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of functional situations and daily life activities of patients operated for brain tumor
  1. Tez No: 617506
  2. Yazar: SEDA METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların günlük yaşam aktivitelerini ve fonksiyonel durumlarını belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Beyin ve Sinir Cerrahisi Servisinde beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastalar, örneklemini 18 Nisan- 30 Mayıs 2019 tarihleri arasında çalışmaya katılmaya gönüllü 101 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanmış ''Hasta Tanılama Formu'', Barthel İndeksi formu ve Fonksiyonel Durum Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmaya başlamadan önce katılımcılara araştırma hakkında bilgi verilip ve çalışmaya katılmaya gönüllü hastalarda sözlü ve/veya yazılı onam alındı.Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 21 ±Statistical Package Social Sciences) paket programı kullanılmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde sosyodemografik özellikler için sayı, yüzde ve ortalama değer ve standart sapma kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygunluğunu saptamak için Kolmogorow-Smirnov testi kullanılmıştır. Parametrik istatiksel analiz yöntemlerinden iki grup için bağımsız t testi, ikiden daha fazla grup için One-Way ANOVA, parametrik olmayan istatiksel analiz yöntemlerinden ikili grup için Mann Whitney U-Testi ikiden daha fazla grup için Kruskal Wallis Testi uygulandı. İki ölçek arasında korelasyon analizi yapıldı. Araştırma sonucunda hastaların Barthel Indeks Skalası'ndan almış olduğu puan ortalamasının 76,53±24,08 olduğu, Beyin Tümörü Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi Ölçeği puan ortalamasının 75,35±32,52 olduğu saptandı. Hastaların çoğunluğunun bağımsız olduğu, yaşam kalitelerinin düşük olduğu belirlendi. Barthel Indeks Skalası ve Beyin Tümörü Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirilmesi Ölçeği arasında negatif yönlü ilişkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was performed as a cross-sectional study to determine the daily life activities and functional status of patients who had surgery due to brain tumor. The population of the study consisted of 101 patients who volunteered to participate in the study between 18 April -30 May 2019 who had surgery for brain tumor in the neurosurgery department of the in the Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Patient Diagnosis Form ', Barthel Index form and Functional Status Scale, which was prepared according to the literature, was used by the researchers to obtain the research data. Before starting the study, the participants were informed about the research and verbal and / or written consent was obtained from the patients who were willing to participate in the study. SPSS for Windows 21 (Statistical Package Social Sciences) package program was used to evaluate the data of the research. In the evaluation of the results, number, percentage and mean value and standard deviation were used for sociodemographic characteristics. Kolmogorow-Smirnov test was used to determine the appropriateness of the data to normal distribution. In the case of normal distribution of the data parametric statistical analysis methods and in the absence of normal distribution non- parametric statistical analysis methods were used. The parametric statistical analysis methods, independent t-test for two groups and one-Way ANOVA for more than two groups the non- parametric statistical analysis methods, Mann Whitney U-Test for the two groups and Kruskal Wallis Test for more than two groups were applied. Correlation analysis was performed between the two scales. The results of the study revealed that the mean score of the patients on the Barthel Index Scale was 76.53 ± 24.08, and the mean score on the Functional Evaluation of Brain Tumor Scale was 75.35 ( 32.52. The majority of the patients were independent and had poor quality of life. As a result of the study, while most of the patients were found to be independent of their daily living activities, there was a negative correlation there was a negative correlation between the scale of daily living activities ±Barthel Index) which was applied to the patients after surgery and the scale of Functional Assessment of Brain Tumor Treatment.