Primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastalarda ölüm kaygısı ve nüks korkusunun belirlenmesi
Determination of death anxiety and fear of recurrence in patients who had surgery due to primary brain tumor
- Tez No: 877839
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların ölüm kaygısı ve nüks korkusu düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde primer beyin tümörü ameliyatı geçirmiş 92 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada veriler Tanımlayıcı Özellikler Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Kanser Nüks Korkusu Envanteri kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), bağımsız örneklem t testi, ANOVA, Levene, Bonferroni ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır. Araştırmada hastaların Ölüm Kaygısı Ölçek puanı 7,57±2,18, Kanser Nüks Korkusu Envanteri puanı 52,50±17,63 olarak bulunmuştur. Hastaların Kanser Nüks Korkusu Envanteri alt boyutlarından aldıkları puanlar; Tetikleyiciler için 14,43±7,16, Fonksiyonel bozulma için 5,74±2,11, Nükse ilişkin üst-bilişler için 7,25±3,65, Duygu odaklı baş etme stratejileri için 11,09±5,12, Yaşam kalitesi için 13,99±4,44 olarak belirlenmiştir. Ölüm Kaygısı Ölçek puanı ile Kanser Nüks Korkusu Envanteri ve Tetikleyiciler, Duygu odaklı baş etme stratejileri alt boyut puanları arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat olan hastaların klinik bakım süreçlerinde ve sonrası izlemlerinde ölüm kaygısı ve kanser nüks korkularının azaltılmasına yönelik bakım, eğitim ve danışmanlık verilmesi ve izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the levels of death anxiety and fear of recurrence in patients who underwent surgery due to primary brain tumor. The research was conducted with 92 patients who underwent primary brain tumor surgery at Gazi University Health Research and Application Center Brain and Nerve Surgery Clinic. In the study, data were collected by face-to-face interview method using the Descriptive Characteristics Form, Death Anxiety Scale and Fear of Cancer Recurrence Inventory. Frequency distribution (number, percentage) for categorical variables, descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum, maximum) for numerical variables, independent sample t test, ANOVA, Levene, Bonferroni and Tamhane's T2 tests were used to evaluate the data. In the study; The patients' Death Anxiety Scale score was 7.57±2.18, and their Cancer Recurrence Fear Inventory score was 52.50±17.63. The scores obtained by the patients from the sub-dimensions of the Fear of Cancer Recurrence Inventory were determined as 14.43±7.16 for Triggers, 5.74±2.11 for Functional impairment, 7.25±3.65 for Metacognitions related recurrence, 11.09±5.12 for Emotion-focused coping strategies and 13.99±4.44 for Quality of life. A positive and statistically significant relationship was found between the Death Anxiety Scale score and the Cancer Recurrence Fear Inventory and Triggers, Emotion-focused coping strategies subscale scores. In line with the results obtained from the research; It is recommended that care, education and counseling be provided and monitored to reduce death anxiety and fear of cancer recurrence during the clinical care processes and post-monitoring of patients who have undergone surgery due to primary brain tumor.