Okul öncesi çocukları cinsel istismardan koruma eğitim programının annelerin cinsel istismara ilişkin inançları üzerine etkisi
The effect of pre-school child sexual abuse prevention education program on the mothers' beliefs about sexual abuse
- Tez No: 617529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel çalışma, çocukları cinsel istismardan koruma eğitim programının okul öncesi dönem çocuğu olan annelerin çocuk cinsel istismarına ilişkin inançları üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir anaokulunda öğrenim gören çocukların anneleri ile yapılmıştır. Etik kurul, kurum izni ve katılımcı onamı alınan bu çalışmada, eğitim (ne=40) ve kontrol (nk=40) grubundaki annelerin; yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve istismar konusunda bilgi alma kriterleri benzer seçilmiştir (p>0.05). Veriler,“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Ebeveyn İnançları Formu”(ÇCİEİF) ve“Sadece Senin Koruman Yetmez”isimli ebeveyn eğitim kitapçığıile toplanmıştır. Araştırmada eğitim grubuna dört oturumdan oluşan Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Ebeveyn Eğitimi Programı uygulanmıştır. Çalışma öncesi (1. ölçüm), sonrası (2. ölçüm) ve izlem sürecinde (3. ölçüm); annelerin çocuk cinsel istismarına ilişkin inançları değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Cochran Q, Pearson Ki-Kare, Kapsam Geçerlilik Oranı (KGO), Tukey Maddeler Arası Toplanamazlık, Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü Varyans Analizi, Bonferoni Posthoc testleri kullanılmıştır. Araştırmada, Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Ebeveyn Eğitim Programı sonrasında eğitim grubundaki annelerin ÇCİEİF toplam puanlarının 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of the child protection program on beliefs of child sexual abuse of mothers with preschool children. The study was conducted with mothers of children attending a public kindergarten of the Ministry of National Education. In this study, which was conducted with with the permission of the ethics committee, institutional and mothers, the data were collected with the Descriptive Characteristics Form for Child and Parent, the Parental Beliefs Form on Child Sexual Abuse (PBFCSA) and the training manual for parents“Your Protection Alone Is Not Enough”. Age, education level, status of employment and information about abuse of the mothers in the education (ne = 40) and control (nc=40) groups were chosen as similar (p>0.05). In the study, Child Sexual Abuse Protection Training Program for Parents consisting of four sessions was implemented to the education group. In the pre-study (1st measurement), post-study (2nd measurement) and follow-up (3rd measurement); mothers' beliefs about child sexual abuse were evaluated. Descriptive statistics, Cochran Q, Pearson chi-square, Scope Validity Ratio (SVR), Tukey non-summability between items, Two-Way Analysis of Variance in Repeated Measures, Bonferoni Posthoc Tests were used in the evaluation of the data.