Ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına dair bilinçleri, endişeleri ve aldıkları önlemler
Parents' levels of consciousness, concerns and precautions against child sexual abuse
  1. Tez No: 360183
  2. Yazar: GİZEM ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ile ebeveynlerin çocuk cinsel istismarı konusundaki bilinç düzeylerini, istismara dair endişelerini ve çocuklarını cinsel istismardan korumak için aldıkları önlemleri belirlemek, bilinç düzeyi ile endişe ve önlem arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ve Mersin'in farklı sosyoekonomik bölgelerinde yaşayan, okul öncesi kurumlarda ve orta öğrenimde çocukları olan 296'sı kadın, 178'i erkek toplam 474 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, cinsel istismara ilişkin olay, mağdur, saldırgan özellikleri, cinsel istismarın çocuk üzerine etkileri ve istismar mağduruna yaklaşım konularında ve literatüre dayanan doğru cevapları olan bilinç anketi, çocuk cinsel istismarı konusunda ebeveynlerin endişelerini belirlemek amacıyla hazırlanan endişe anketi ve katılımcının çocuğunu cinsel istismardan korumak adına aldığı doğru ve hatalı önlemlerin yer aldığı önlem anketi uygulanmıştır. Ebeveynlerin cinsel istismara ilişkin bilinç düzeyinde farklılık bulunmazken, annelerin babalara nazaran daha endişeli olduğu ve annelerin babalara nazaran çocuklarını istismardan korumaya yönelik daha fazla doğru önlemler aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine parents' level of consciousness of child sexual abuse (CSA), the level of anxiety of child sexual abuse, the precautions taken to protect children from sexual abuse; and to reveal the relationship between the level of consciousness, the level of anxiety and the precautions. The research sample consists of 474 participants, 296 female – 178 male, living in socio-economically different regions of Mersin and İstanbul; whose children are either in pre-school and secondary education institutions. In the study four questionnaires prepared by the researchers are used to collect data: Demographic Information Questionnaire, Consciousness of Child Sexual Abuse Questionnaire – which has correct answers based on a literature review about features of the abuse, characteristics of the victim and the perpetrator, the effect of the abuse on child and the proper attitude towards abused child, Anxiety of Child Sexual Abuse Questionnaire – to specify the anxiety of parents' about child sexual abuse, and Precautions Against Child Sexual Abuse Questionnaire - to determine the proper and faulty precautions taken by parents against CSA. There is no difference between the level of consciousness of CSA of mothers and fathers; however, mothers are more anxious about the issue and their precautions are more proper when compared to the precautions taken by the fathers.