Yeni doğan buzağıların kolostrumu emerek ve suni yollarla değişik oranlarda verilmesinin pasif immunite üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of sucking the colostrum or by giving different proportion by artificial ways in newborn calves on passive immunity
- Tez No: 617566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sürdürülebilir nitelikteki sığır işletmelerinde sürü devamlılığı bakımından buzağıların sağlıklı olması çok önemlidir. Buzağıların çok iyi nitelikte kolostrumla yeterli miktarda beslenebilmesi; buzağının sağlığı, gelişimi, immun sistemi ve yaşama gücü üzerindeki en önemli faktör olarak gösterilmektedir. Sunulan bu çalışmada hayvan materyalini yeni doğmuş simental ırkı buzağılar oluşturmaktadır. Hayvanlar, Afyon Ballıpınar Simental İşletmesinin damızlık hayvanlarından doğan buzağılardan cinsiyet ayrımı yapılmaksızın rastgele seçildi ve gruplara dengeli olarak dağıtıldı. Gruplardaki annelerin laktasyon sayısının dengeli olmasına dikkat edildi. Çalışmada 15 dişi 12 erkek olmak üzere toplam 27 buzağı kullanıldı. Grup 1: Annesini direk olarak memesinden emen buzağılar, Grup 2: Doğum ağırlığının %5'i kadar kolostrumu biberon ile emen buzağılar, Grup 3: Doğum ağırlığının %8'i kadar kolostrumu biberon ile emen buzağılar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Doğum sonrası en hijyenik ve çabuk şekilde buzağının kolostrum alması sağlanmalıdır. Buradaki yöntem ya da miktar işletmenin alt yapısı ve olanaklarına göre seçilebilir. Refraktometre ile lg seviyesinin kontrolü yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bu nedenle en doğru yol ELISA ile immunglobulin tayinidir. Bu nedenle, araştırmamızdan elde edilen sonuçlar ışığında, gelişen teknoloji ile birlikte daha hassas ölçüm yapabilen, pratik kullanıma uygun refraktometrelerin ya da ELISA kadar güvenilir sonuçlar veren hazır tanı kitlerinin üretilmesi ile kolostrum yetmezliğine bağlı buzağı kayıplarının en aza indirilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It is very important for calves to be healthy in terms of herd progression in sustainable cattle management. Adequate feeding of calves with very good quality colostrum is shown as one of the most important factors on calfs health, growing, immune system and vitality. In this study, new-born calves is used as an animal material. The animals were randomly selected from the calves which born from the breeding animals of Afyon Ballıpınar Simental Company without any gender selection and distributed to the groups in a balanced manner. It was took care that the lactation number of the mothers in the groups was balanced. A total of 27 calves, 15 females and 12 males, were used in this study. Groups was divided as follow Group 1; Calves soaking their mother up directly from her udder, Group 2: Calves that absorb colostrum up to 5% of their birth weight with feeding bottle, Group 3: Calves that suck colostrum up to 8% of their birth weight with feeding bottle. The calves should take a colostrum with the most hygienic and quick way after birth. The method or amount can be selected in respect of the infrastructure and facilities of the company. Controlling the lg level with the refractometer might give delusive results. For this reason, the most accurate way of immunoglobulin determination is ELISA. Thus, according to the results obtained from our research, it was concluded that calf losses due to colostrum failure could be minimised by the production of refractometers suitable for practical use or ready-made diagnostic kits that provide as reliable results as ELISA.