Çocuğu kanser hastası olan ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of psychological resilience levels and factors affecting parents with children with cancer patients
  1. Tez No: 617640
  2. Yazar: BEHİYE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, çocuğu kanser hastası olan ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerini ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın evrenini Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Polikliniği, Çocuk Hematoloji Polikliniği, Çocuk Kemoterapi Ünitesi ve Pediatri Servisinde takip edilen ve tedavi süreci devam eden çocukların ebeveynleri (122), örneklemi ise araştırmayı kabul eden ve yazılı olarak izni alınan 101 ebeveyn oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Bilgi Formu”ve“ Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği -YPDÖ”kullanıldı. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında SPSS 21.0 paket programı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Ebeveynlerin YPDÖ toplam puan ortalamasının 128,37 ± 14,70, Sosyal Kaynaklar alt boyutu puan ortalamasının 28,95 ± 4,10, Kendilik Algısı alt boyutu puan ortalamasının 24,84 ± 3,71, Sosyal Yeterlilik alt boyutu puan ortalamasının 23,46 ± 3,76, Aile Uyumu alt boyutu puan ortalamasının 22,22 ± 4,76, Yapısal Stil alt boyutu puan ortalamasının 14,89 ± 3,47, Gelecek Algısı alt boyutu puan ortalamasının 14,01 ± 3,98 olduğu saptandı. Bazı tanıtıcı özelliklerin puan ortalamalarını etkilediği saptandı.
Özet (Çeviri)
This research study was planned to evaluate psychological resilience level of the parents having children with cancer by using describing statistical relationships method. The research was done in Pediatric Oncology, Pediatric Hematology, Pediatric Chemotherapy and Pediatrics Services of Marmara University Istanbul Pendik Education and Research Hospital. Target population of the research was composed of parents whose children's treatment was going on. 101 out of 122 parents accepted to contribute to the research by giving written approval.“Personel Data Form”and“Psychological Resilience Scale for Adults Form”were used to collect data. Analysis of the collected data was performed by using describing statistical relationships method with SSPSS 21.0 software package of IBM. It's found that PRSA total average of parents was 128,37 ± 14,70, Social Resources factor average was 28,95 ± 4,10, Self-perception Factor average was 24,84 ± 3,71, Social Competence factor average was 23,46 ± 3,76, Family Cohesion factor average 22,22 ± 4,76, Structured style factor average was 14,89 ± 3,47, Future Perception factor average was 14,01 ± 3,98. It was observed that some descriptive fetures influenced averages of scores.