Dönüştürücü liderlik ve örgüt kültürü ilişkisi: Sağlık kurumları üzerine bir uygulama (Gümüşhane ili örneği)
Transformational leadership and organizational culture relationship: An application on health institutions (Gumushane province case)
- Tez No: 617645
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmada dönüştürücü liderlik ile örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Gümüşhane ili sınırları içerindeki sağlık kurumlarında bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Avolio & Bass (2004) ve Podsakoff & ark. (1996)'nın geliştirdiği liderlik ölçeği ve Denison (1990) tarafından geliştirilen ve Yahyagil (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan örgüt kültürü ölçeğinden oluşan anket kullanılmıştır. Araştırma 451 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Katılımcılardan bağlı oldukları yöneticilerin dönüştürücü liderlik özelliklerini değerlendirmeleri ve görev yaptıkları sağlık kurumunun kültürü hakkındaki görüşlerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırma sonunda, dönüştürücü liderlik ile örgüt kültürü arasında anlamlı ilişki olduğu ve dönüştürücü liderliğin örgüt kültürü üzerinde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Diğer bir deyişle, dönüştürücü liderliğin örgüt kültürünün güçlü bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sağlık çalışanlarının yaşlarının, eğitim düzeylerinin ve çalışma sürelerinin farklı olmasının dönüştürücü liderlik ve örgüt kültürü algılarını etkilemediği tespit edilmiştir, Buna karşın, kadın ve erkek çalışanların örgüt kültürü algıları arasında ve yönetici ve yönetici olmayan çalışanların hem dönüştürücü liderlik hem de örgüt kültürü algıları arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkarılmıştır. Kadınlar görev yaptıkları kurum kültürü hakkında erkeklerden daha olumlu görüş belirtmişlerdir. Yöneticiler ise hem bağlı oldukları yöneticilerin dönüştürücü liderlik özellikleri hakkında hem de kurum kültürü hakkında, yönetici olmayan çalışanlardan daha olumlu görüş belirtmişlerdir. Anahtar Kelimeler : Dönüştürücü liderlik, örgüt kültürü, sağlık kurumları, yönetici
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between transformational leadership and organizational culture. For this purpose, an application was carried out in the health institutions within the boundaries of Gümüşhane. In the study, the survey containing the scale of transformational leadership developed by Avolio & Bass (2004) and Podsakoff et al. (1996) and the scale of organizational culture developed by Denison (1990) and adapted to Turkish by Yahyagil (2004) were used. The research was conducted on 451 participants. Participants were physicians, nurses, midwives and other health workers. The participants were asked to evaluate their manager's transformative leadership characteristics and to give their opinions about the culture of the health institution they work with. At the end of the study, it was found that there was a significant relationship between transformative leadership and organizational culture and transformative leadership had a significant effect on organizational culture. In other words, it has been found that transformative leadership is a strong predictor of organizational culture. In addition, it was determined that the age, level of education and working time of health workers do not affect their perception of transformative leadership and organizational culture. On the other hand, It was determined that there was a significant difference between women and men's perceptions of organizational culture and there was a significant difference between managers 'and non-managers' perceptions of both transformative leadership and organizational culture. Women have more positive opinions about the culture of their institution than men. Managers have more positive opinions about the transformative leadership characteristics of the managers they are attached to and the organizational culture than non-manager employees. Key Words : Transformational leadership, organizational culture, health institute, manager