Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı ile izlenen çocukların algıladıkları ebeveyn tutumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between parent attitudes and quality of life perceived by children following a diagnosis of attention deficiency and hyperactivity
- Tez No: 617644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı ile izlenen çocukların algıladıkları ebeveyn tutumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları polikliniğinde son 6 ayda izlenen 485 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 215 çocuk olarak hesaplanmıştır. Araştırma Nisan-Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu'', ”Anne Baba Tutum Ölçeği'' ve“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programına aktarılmış olup uygun istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çocukların %86,5 erkek, %51,6'sı 10 yaşında olup %83,7'sinin kardeşi vardır. Çocukların %54,9'u okul başarılarını orta düzey olarak ifade etmiştir. Çocukların %57,7'sinin tanı yaşı 7-9 yaşları arasındadır. Araştırmaya katılan çocukların cinsiyet, tanı yaşı, kardeş olma durumları, sağlık sorunlarının olma durumları, baba yaşı, anne ve baba çalışma durumları ile Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) alt boyut puan ortalamalarının arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0,05). Öte yandan çocukların yaşlarına göre ”Kontrol/Denetleme“ alt boyut puan ortalamaları, aile yapılarına göre ”Kabul/ İlgi“ alt boyut puan ortalamaları ve okul başarısı algılarına, dönem not ortalamalarına göre ”Psikolojik Özerklik“ ve ”Kabul/ İlgi“ alt boyut puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the relationship between perceived parental attitudes and quality of life of children with attention deficit and hyperactivity. The population of the study consisted of 485 children who were followed in the outpatient clinic of Pediatric and Adolescent Psychiatry Clinics of Uludağ University Medical Faculty Hospital in the last 6 months. The sample size of the study was calculated as 215 children. The research was conducted between April and July 2019.“Data Collection Form', ”Parental Attitude Scale', and“Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Quality of Life Scale' were used to collect data. The data obtained from the research were transferred to SPSS 21.0 package program and analyzed using appropriate statistical analyzes. Most of the children were boy, 51.6% were 10 years old and 83.7% had siblings. 54.9% of the students stated that their school performance was medium level. The diagnosis age of 57.7% of children is between 7-9 years. The difference between gender, age at diagnosis, sibling status, having health problems, father age, mother and father working status and mean subscale scores of the participants were statistically insignificant (p>.05). On the other hand, average scores of ”Control/ Supervision puan sub-dimension according to the age of children,“Acceptance/ Interest”sub-dimension mean scores of school and perceptions of school achievement,“Psychological Autonomy”and“Acceptance/ Interest”sub-dimension mean scores according to term grades. The difference was statistically significant (p.05).