Marketing approaches and problems of small and medium-sized enterprises a case from Turkey
  1. Tez No: 61767
  2. Yazar: AYŞEN BAKIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YONCA KARAPAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Küçük işletmeler ekonominin önemli unsurlarından biridir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki önemleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Değişik istatistikler küçük işletmelerin sayılan, gayri safi milli hasılaya katkıları ve istihdam açısından ülkeleri açısından önemli olduklarını göstermektedir. Literatür küçük işletmelerin büyük işletmelerden farklı nitelikler taşıdıklarının kabul edildiğini belirtmektedir. En önemli farklılıklar, bu işletmelerin büyüklüklerine bağlı olmasından çok işletme hedefleri, yönetim tarzı ve pazarlamanın uygulanmasındadır. Bu farklı nitelikler faaliyetlerinin tarzını ve büyük bir orandada faaliyet alanlarını ve bakış açılarını belirlemektedir. Pazarlama faaliyetlerinin bir işletmenin devamlılığını sağlayabilmesi için tartışmasız bir önemi vardır. Literatüre göre küçük işletmelerin olduğu bütün endüstrilerde“sezgiyle yapılan pazarlama”yaklaşımının olduğu belirtilmektedir. Genelde, birçok küçük işletmelerde pazarlama planlaması faaliyetleri dar bir endüstri görüş açısıyla satışa yönelik olmaktadır. Bu tezde belirtilen konuların önemi Türkiye ekonomisindeki küçük işletmelerin gelişmekte olduğunda yatmaktadır. Yetersiz pazarlama küçük işletmelerin başarısız olmalarının belirlenmiş yaygın sebeplerindendir ve ayrıca küçük işletmelerin genelde zayıf yönlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu tezin ana amacı küçük ve orta ölçekli imalatçı işletmelerin pazarlama faaliyetlerini analiz etmek ve karşılaştıkları problemleri belirlemektir. Kocaeli'nde küçük ve orta ölçekli 64 imalatçı firma üzerinde yapılan saha araştırması bu firmaların pazarlamaya olan yaklaşımlarının aynı olduğunu göstermektedir. Küçük ve orta ölçekli imalatçı firmaların pazarlama faaliyetleri zayıftır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small firms constitute an important component of the economy. The role which small and medium-sized enterprises play in the economy varies from country to country. Various statistics are available to suggest that small firms are significant in terms of their number and in their contribution to GNP and employment. As literature suggests, it is widely accepted that small enterprises have different characteristics from those of larger companies, but the most significant differences relate to the business objectives, management styles and marketing practices of these enterprises rather than their relative size. These different characteristics affect the way they operate and largely determine their visions and concerns in business life. Marketing activities are vitally important for a firm's survival. The literature indicate that only“intuitive marketing”approach exists amongst small firms within every industry. Often, in many small businesses marketing planning activity may be limited to planning for“selling”within a narrow industry perspective. The importance of the issues addressed in this thesis lie in the fact that the small business sector of Turkish economy is growing. Inadequate marketing is a commonly identified reason for small business failure and is also recognised as a weakness of small businesses generally. The main objective of this thesis is to analyze the small and medium-sized manufacturing enterprises' approach to marketing activities and to determine the problems that small and medium-sized manufacturing enterprises face. The findings of the field study that was conducted with 64 small and medium-sized manufacturing enterprises in Kocaeli show that their approach to marketing are similar. Small and medium-sized manufacturing enterprises' marketing activities are poor. 11