Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve finansal sorunlar
Small and medium sized firms and financial problems
- Tez No: 73671
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LALİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Ülkemizde 1980'li yılların ortalarından itibaren gündeme gelen ve bugün ekonomi politikalarımızı yeniden oluşturma çalışmalarında temel gündemi oluşturan KOBİ'ler, bu ilgiyi çok sağlam mantıksal temellere dayalı olarak hak etmektedir. Dünyamızda son yıllarda meydana gelen sosyo-ekonomik, politik değişme ve gelişmeler bireysel yaratıcılığa ve girişimciliğe dayalı piyasa ekonomisinin kaynak dağılımında ve kullanımında en etkin ekonomik mekanizma olduğunu ortaya koymuştur. Piyasa ekonomisinin kaynak kullanımında etkinliği, bu mekanizmanın sağladığı rekabet düzeyine bağlıdır. Çünkü rekabet ekonomik kalkınma ve teknolojik gelişme için gerekli olan bireysel yaratıcılığı harekete geçirerek ekonomiye dinamizm kazandıran en önemli faktördür. İşte bu açıdan konuya baktığımızda KOBİ'ler rekabetçi bir piyasa ekonomisinin vazgeçilmez temel bileşenim oluştururlar. Çünkü bir ekonominin sağlıklılığı çok sayıda yeni girişimlerin doğuşunu ve bazılarının mevcut büyük işletmelere meydan okuyabilecek kadarbazılarının mevcut büyük işletmelere meydan okuyabilecek kadar büyümelerini gerektirir. Tüm işletmelerimizin %99.8'ini oluşturan ve ülkemizin her tarafına dağıtılmış bulunan KOBİ'lerin ekonomik faaliyetierinin etkinliği ekonomik sistemin canlılığının“barometresini”oluşturur. KOBİ'ler ekonomilerde dinamizmin temel kaynağıdır ve bir ekonominin belkemiğini oluştururlar. Öte yandan, bir ekonominin temel amaçlarından birisi olan istihdamın yaratılmasında ve sürdürülmesinde KOBİ'ler bir motor görevi üstlenmişlerdir. Çünkü tarım kesimi hariç ekonomimizin sağladığı toplam istihdamın % 76.2'sini genelde KOBİ'ler % 53'ünü ise tek basma küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri sağlamaktadır. KOBİ'ler sanayileşme sürecinin itici gücünü oluştururlar. Çünkü bu işletmeler yeni üretim yöntem ve tekniklerine, yeni pazarlama stratejilerine kendilerini kolaylıkla uyarlayabilecek esneklik ve yenilik kabiliyetine sahiptirler.m KOBİ'ler genellikle büyük şehirler etrafında yoğunlaşmış bulunan büyük işletmelerin aksine, tüm ülke genelinde yayılmış olmaları nedeni ile bir“taşra”özelliği gösterirler. Bu nedenle bu işletmeler bir yandan ülkedeki ekonomik faaliyetlerin bölgeler arasında dağılmasına katkıda bulunurken, diğer yandan da emek-yoğun özellikleri nedeniyle bölgesel düzeyde istihdamın yayılmasına katkıda bulunarak küçük şehirlerden büyük şehirlere göçü önlerler. Sonuç olarak, yukarıda özetlenen bu temel işlevleri ile KOBİ'ler toplumsal düzenimizin teminatı ve ekonomimizin bel kemiğim oluştururlar. Ancak araştırmamızın da ortaya koyduğu gibi, KOBİ'lerimiz başta genel ekonomideki istikrarsızlık olmak üzere pek çok önemli finansal sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin karşı karşıya bulunduğu bu önemli sorunları; bu işletmelerin toplumsal ve ekonomik önemine içtenlikle inanan, rekabetçi piyasa ekonomisi mantığı ile uyumlu, sistematik bütünlük gösteren ve KOBİ'lerin uygun piyasa koşulları çerçevesinde finansman kaynaklarına ulaşmasını amaçlayan stratejileretv dayalı olarak çözmek tek akılcı yol olacaktır. Bu amaçla bu çalışmamda birbirini tamamlayan ve KOBİ'leri tüm işletme gelişim aşamaları boyunca destekleme amacı taşıyan bir dizi yaklaşım ve finansal model önerilmektedir. Dünyayı yemden keşfetmeye gerek kalmadan, gelişmiş ülkelerin deneyimleri ve uygulamaları KOBİ'lerin sorunlarının ancak sistematik bütünlük gösteren bu yeni stratejilere dayalı olarak geliştirilen yaklaşımlar ve finansal modeller aracılığı ile kesin çözümlere kavuşacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of small and medium sized enterprises began to be seen in Turkey in the middle of the 1980's and today they are ile main subjects in our economic concerns. It can be said that SMEs deserve this interest due to very important logical bases. The socio-economic, political change and developments in the world showed that the most efficient mechanism in resource allocation and use is market economy based on individual creativity and entrepreneurship. Because competition is the most important factor for increasing economic dynamism by pushing individual creativity necessary for economic development and technologic improvement By this perspective, SMEs form the basic element of competitive market economy. Because the good health of economy requires the many new entrepreneurs and the growth of some of these entrepreneurs as powerful as the current big ones. The efficiency of SMEs which areVI the 99.8 % of our all enterprises and distributed to all over the country are the barometer of the dynamism of the economic system. On the other hand, SMEs have a major duty in creating and ensuring employment which is one of the main purposes of a economy. Because, except the agriculture sector, 76.2 % of total employment provided by our economy is acquired by generally SMEs and 53 % is by only small and medium sized enterprises. SMEs are the pushing engines of industrialization period. Because these enterprises are flexible and so easily adapt to new production techniques and marketing strategies. In contrast to big enterprises which are generally located in big cities, SMEs are distributed in all country and so they have the characteristic of 'the province'. Therefore, these enterprises helps the distribution of economic activities among the regions and also by increasing the employment in the regional level, small and medium sized entreprises prevent the migration from small cities to big ones.mı In conclusion, with the basic functions as summarized above, SMEs are the insurance of our social harmony and the main element of our economy. However, SMEs, in addition to unstability in general economy, have very important financial problems. These important problems of small and medium sized enterprises should be solved by means of the strategies which are suitable to the competitive marketing strategy and which helps SMEs reach to financial resources within the framework of suitable marketing conditions. For this purpose, in my study, a number of approaches and financial models are proposed to support SMEs in all development stages. The experimentation and practices of developed countries show mat the problems of SMEs can be solved only by means of these approaches and financial models which are developed according to these new strategies.