Kütahya'da KOBİ'lerin sorunları ve çözümleyici yaklaşımlar
Problem of KOBİ's in Kütahya and to be analysis approachs
- Tez No: 71668
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ill ÖZET Dünya Ekonomisindeki son gelişme ve değişmeler, KOBİ'lerin ülkelerin ekonomik kalkınma sürecinin temel dinamiğini oluşturduğunu göstermiştir. Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de, tanım ve değerlendirme farklılıklarına rağmen, esnek davranabilme yetenekleri, piyasadaki değişikliklere ve yeniliklere karşı duyarlılıkları, istihdama olan katkıları, üretimdeki boşlukları doldurmaları ferdi tasarrufları teşvik etmeleri, büyük işletmelere yönelik olumlu etkileri, bölgelerarası dengeli büyümeye ve çevrenin korunmasına olumlu etkileriyle KOBÎ'ler, ekonominin can damarını oluşturmaktadır. KOBİ'lerin ülkemizin sosyo-ekonomik yapısı içindeki öneminin bilinmesine karşın, son zamanlara kadar bu işletmelerin mevcut durum ve sorunlarına dair yeterli çalışmaların yapılmadığı gözlenmektedir. KOBİ'lerin başta üretim, yönetim, teknoloji, işgören, finansman ve pazarlama olmak üzere birçok konuda sorunları mevcuttur. Bu sorunların sıralanması ve çözümlerinin aranması çabalan ancak yeni yeni ağırlık kazanmaya başlamıştır. Çalışmamızda Kütahya' daki KOBİ'ler üzerinde durulmuş, Kütahya ekonomisine, istihdamına sayısız katkıları olan KOBİ'lerin yapılan, işletmecilik anlayıştan ve sorunları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ortaya konulan sorunların çözümüne ve Kütahya' daki KOBİ'lerin daha etkin ve verimli çalışmalarına yönelik öneriler geliştirilrniştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The last developments and changes in the world economy show that KOBIS constitute main dynamic process of economical progress of countries. Like all over the world, KOBIS constitute vital point of economy because of flexible behaviour capacity, sensitivity against changes and reforms in market, aids to employment, eliminate production deficiency, encouragement individual savings, positive effects to large enterprises, regional stable development and protection of environment in our country although there are differences in definitions and evaluations. In spite of knowing the importance of KOBIS in social and economical structure of our contry, nowadays it is observed that there isn't enough study about the present conditions and problems of these enterprises. There are a lot of problems of these KOBIS in many subject such as production, management, technology, financing and marketing. In this study, KOBIS of Kütahya have been dwelled upon and structures, understanding of business and problems of KOBIS which have many aids to Kütahya' s economy and employment were introduced. In addition, solving of exposed problems and productive working of Kütahya' s KOBIS to be aimed and developed suggestions.