Acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının adli vakaya yönelik tutum ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of attitudes and practices for forensic case of health workers in the emergency department
- Tez No: 617697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının adli vakaya yönelik tutum ve uygulamalarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi ve İzmit Seka Devlet Hastanesi' nin Acil Servislerinde hemşire olarak görev yapan 157 sağlık çalışanı oluşturmuş olup evrenin tamamı örneklemini oluşturmuştur.Araştırma verileri, sosyo-demografik özellikler, sağlık çalışanlarının adli vakaya yönelik uygulamaları ve tutum anket formları kullanılmıştır.Araştırmanın verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi, normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanılmıştır. Nicel değişkenler arası ilişki için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalamasının 30,89±7,40 yıl, meslekte çalışma sürelerinin 9,10±7,40, acil serviste çalışma sürelerinin 5,49±5,22 yıl olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %66,2' sinin kadın, %61,8' inin lisans mezunu olduğu, %80,9' unun çalıştığı kurumda adli vakalarla ilgili eğitim almadığı, %82,2' sinin adli vakalarla ilgili özel bir eğitim alınması gerektiğini düşündüğü bulundu.Araştırmaya katılan sağlık çalışanların %80,3' nünün adli vakaya ilişkin öykü aldığı, %27,4' ünün adli vakalarda fiziksel muayene yaptığı, % 56,1' inin delilleri tanıdığı, %38,2' sinin delilleri topladığı, %72' sinin delilleri koruduğu, % 54,1' inin delilleri laboratuar ya da ilgili makamlara ulaştırılmasını sağladığı, %58,6' sının delilleri kayıt ettiği, % 27,4' ünün adli tıp ile olan bağlantıyı sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the attitudes and practices for forensic case of health workers who work in the Emergency Department. A sample of descriptive and cross-sectional research consisted of 157 health workers who worked as nurses in the Emergency Departments of Kocaeli University Research and Application Hospital, Health Sciences University Derince Education Research Hospital, Kocaeli State Hospital and IzmitSeka State Hospital. Research data, socio-demographic characteristics, applications of health workers to forensic cases and attitude survey forms were used. Descriptive statistical methods (average, standard deviation, frequency, percentage, minimum, maximum) were used when evaluating the data of the study. Shapiro-Wilk test for differences in the normal distribution of quantitative data, Independent Groups t test for two-group comparisons of quantitative variables with normal distribution, one-way variance analysis and bonferroni-correct binary assessments for more than two-group were used. Pearson correlation analysis was used for the relationship between quantitative variables. The average age of the health workers surveyed was 30,89±7,40 years, working times in the profession were 9,10±7,40 years, and working times in the emergency department were 5,49±5,22 years. It was found that 66,2% of the individuals surveyed were female, 61,8% had a bachelor's degree, 80,9% did not receive training on forensic cases in the institution where they worked, 82,2% thought they should receive special training on forensic cases.It was found that 80,3% of the employees surveyed received forensic stories, 27,4% conducted physical examinations in forensic cases, 56,1% recognized evidence, 38,2% gathered evidence, 72% protected evidence, 54.1% provided the delivery of evidence to the laboratory or relevant authorities, 58,6% recorded evidence, and 27,4% provided the connection to the forensic medicine.