Hipofiz adenomu nedeniyle ameliyat olan hastaların konfor düzeyi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the comfort level and its affecting factors in patients underwent pituitary adenoma surgery
  1. Tez No: 617698
  2. Yazar: ÖMER KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma hipofiz adenomu ameliyatı geçiren hastalarda konfor düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Kocaeli üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim dalında ameliyat olmuş hastalar, örneklemini ise 20.01.201931.06.2019 tarihleri arasında Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim dalında hipofiz adenomu ameliyatı olan 101 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Bilgi Formu ve Perianestezi Konfor Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için R vers. 2.15.3 programı (R CoreTeam, 2013) kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U test, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmesi, Pearson korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p=0.05 olarak kabul edilmiştir. Ameliyat olan hastaların yaş ortalamasının 40.87±10.61 olduğu, %50.5'sinin erkek, % 80.2' nin evli, %78.2'sinin en az 1 çocuğu, %39.6'sının ilköğretim mezunu, %32.7'sinin ev hanımı, %68.3'ünün orta düzey ekonomiye sahip, %41.6'sı sigara içtiği, %94.1'inin sağlık güvencesi olduğu, %77,2'sinin doktordan bilgi aldığı, %29,7'sinin kronik hastalığı bulunduğu, %71,3'ünün daha önceden ameliyat olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This correlational research was conducted to assess the comfort level and its affecting factors in patients who had undergone pituitary adenoma surgery. The universe of this research constitutes of patients who had an operation in the Department of Neurosurgery at Kocaeli University Medical School Hospital in 2017. The sample space of the research is 101 patients underwent pituitary adenoma surgery in the same department between 20.01.2019 and 31.06.2019. In the data collection phase, a descriptive patient information form and the perianesthesia comfort questionnaire is used. For the statistical analysis of the research data, R v2.15.3 software (R Core Teeam, 2013) is used. To evaluate the data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, 1st quarter, 3rd quarter, frequency, percentage, minimum, maximum), Shapiro-Wilk test, independent groups t-test, Mann-Whitney U test, unidirectional variance analysis, Bonferroni correction, Pearson correlation analysis, and linear regression analysis are used. The level of statistical significance is p=0.05. Of the patients who had an operation, %50.5 are male, average age was 40.87±10.61, %80.2 were married, %78.2 had at least one child, %39.6 were primary school graduate, %32.7 were housewife, %68.3 had middle income, %41.6 smoked, %94.1 had health insurance, %77.2 were informed by the doctors, %29.7 had chronic diseases, %71.3 had undergone surgery.