Hematopoetik kök hücre nakli olan hastaların bilişsel işlevselliği ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Cognitive functionality of patients with hematopoetic stem cell transplantation and investigation of effecting factors
  1. Tez No: 617706
  2. Yazar: CEYLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Kocaeli ili Gebze ilçesinde faaliyet gösteren özel bir hastanede hematopoetik kök hücre nakli tedavisi alan hastaların bilişsel fonksiyonlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ili Gebze ilçesinde faaliyet gösteren özel hastanede kemik iliği nakli tedavisi alan gönüllü 100 hasta oluşturmuştur. Veriler Kasım 2018-Mart 2019 tarihleri arasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Standardize Mini Mental Test Ölçeği(SMMT)”ve“Addenbrook Kognitif Muayenesi ACE-R”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilirken NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmış. Student t testi, One-Way Anova testi, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
COGNITIVE FUNCTIONALITY OF PATIENTS WITH HEMATOPOETIC STEM CELL TRANSPLANTATION AND INVESTIGATION OF EFFECTING FACTORS This study was carried out as a descriptive study to investigate the cognitive functions of hematopoietic stem cell transplantation treatment in a private hospital in gebze, kocaeli. The sample of the study consisted of 100 volunteer patients receiving bone marrow transplantation treatment in a private hospital in Gebze, Kocaeli. Data were collected between November 2018 and March 2019 by using if Sociodemographic Information Form, Standardized Mini Mental Test Scale (SMMT)“and”Addenbrook Cognitive Examination Ace-R. Data were analyzed with 95% confidence interval. While evaluating the data, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used. Student t test, One-Way Anova test, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis test were used.