Ameliyat öncesi anksiyetenin gastrointestinal sistem belirtilerine etkisi
Effect of preoperative anxiety on gastrointestinal symptoms
- Tez No: 617712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma ameliyat öncesi anksiyetenin gastrointestinal sistem belirtilerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapılmıştır. Araştırma Sağlık Bakanlığı Kars Harakani Devlet Hastanesinde araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 270 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak hastaların kliniğe ilk yatışında Sürekli Anksiyete Ölçeği ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği-1, ameliyattan 8-10 saat önce (ameliyat gecesi) ise Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği-2 doldurulmuştur. Hastalara ait tanıtıcı özellikler formunda yer alan soruların frekans ve yüzdeleri alınmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis-H ve Mann Whitney U testleri, t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Sürekli ve Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği toplam puanları arasındaki ilişkinin varlığına sperman korelasyon ile bakılmıştır. Bulgular: Çalışmada hastaların %50.7'sinin kadın, %83.0'ının evli, %29.2'sinin lise mezunu olduğu saptanmıştır. Hastaların yaş ortalaması ise 48.30±18.62 olarak bulunmuştur. Çalışma da Durumluk Anksiyete Ölçeği toplam puanı 39,57±6.80, Sürekli Anksiyete Ölçeği toplam puanı 48.84±7.45 olarak saptanmıştır. Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği-1 toplam puan ortalaması 28.00±14.94 olarak bulunmuştur. Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği-2 toplam puan ortalaması ise 28.71±16.47 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of preoperative anxiety on gastrointestinal symptoms. Material and Method: This descriptive and comparative study was conducted in Kars Harakani State Hospital, Ministry of Health. The study sample consisted of 270 patients. Participation was voluntary. Face-to-face interviews were conducted with participants. Data were collected using the Trait Anxiety Scale and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale-1 on the first admission and the State Anxiety Scale and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale-2 8-10 hours before operation (night of operation). Participants' demographic characteristics were calculated as frequency and percentage. Kruskal Wallis-H and Mann Whitney U tests, t-test and ANOVA were used for analysis. Spearman correlation was used to determine the relationship between the State-Trait Anxiety Scale and Gastrointestinal Symptom Rating Scale scores. Results: Of participants, 50.7% were women, 83% were married and 29.2% had a high school degree. The mean age of all participants was 48.30±18.62 years. Participants had a mean State Anxiety Scale and Trait Anxiety Scale score of 39.57±6.80 and 48.84±7.45, respectively, while they had a mean Gastrointestinal Symptom Rating Scale-1 and Gastrointestinal Symptom Rating Scale-2 score of 28.00±14.94 and 28.71±16.47, respectively.