Kanserli hastalarda ağrı değerlendirilmesi, ağrı kontrolünde kullanılan alternatif yöntemler ve başvurma sıklığı
Evaluation of pain in patients with cancer, alternative methods used in pain control and applicaiton cycle
- Tez No: 617715
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser, dünya genelinde kardiyovasküler sistem hastalıklarından sonra en sık ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Kanser tanısı ile izlenen hastalar, kanserin sebep olduğu ağrı ile baş edebilmesi için ağrı kontrolü hakkında iyi bilgilendirilmeleri gerekir. Bu araştırmada kanserli hastalar da, ağrı kontrolü ve ağrı kontrolünde kullanılan alternatif yöntemlere başvurma sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan araştırmanın evrenini, Mart 2018 -Haziran 2018 tarihleri arasında Kocaeli' de özel bir hastanede onkoloji kliniğine başvuran ve yatan hasta katında bulunan 163 hasta oluşturmuştur. Örneklemin belirlenmesinde, evrendeki birey sayısı bilindiğinde kullanılan formülden yararlanılmıştır. Bu formüle göre örneklem büyüklüğü 115 olarak belirlenip araştırmaya 116 hasta katılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; hastaların %92,2'sinin ağrı gidermede alternatif yöntemleri, hastaların tamamına yakınının (%99,1)tanılarının hangi sistem/organda olduğunu bildikleri, alternatif yöntemler hakkındaki düşünceleri sorulduğunda %40,5'inin ''işe yaradığını düşünüyorum'' dediği belirlendi. Ağrının yayılımına bakıldığında %78,4'ünün ağrısının bölgesel olduğu tespit edildi. Bu çalışmada ağrı gidermede kullanılan alternatif yöntemlerin etki süresi ile eğitim durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The cancer is the second most common cause of death after cardiovascular system diseases worldwide. The aim of this study was to investigate the frequency of applying alternative methods used in pain control and pain control in cancer patients. The descriptive study was carried out with 115 patients who applied to the oncology clinic in a private hospital in Kocaeli between March-June 2018 and agreed to participate in study. The data of the study were included in ''Numerical Pain Diagnosis Form'',''Sociodemographic Data Form'',''Alternative Method Use'' questions related to. According to the findings of the study; %92,2 of the patients knew alternative methods in pain relief,%99,1 of patients knew which system/organ was diagnosed, and %40.5 said that they thought that it worked. Pain relief was found to be regional in %78,4 of the patients. In this study,there is a statistically significant difference between the duration of effect of alternative methods used in pain relief and educaiton.