Aksaray Ortaköy Toplum Sağlığı Merkezi Diyet Polikliniğine başvuranların beslenme okuryazarlığı düzeyi
Nutrition literacy level of Aksaray Ortaköy Community Healt Center Diet Policlinic applicants
  1. Tez No: 617722
  2. Yazar: MUHAMMED VEYSEL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Diyet polikliniğine başvuranların beslenme okuryazarlığı düzeyini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma bir toplum sağlığı merkezi diyet polikliniğine başvuran 340 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında katılımcıların tanımlayıcı bilgilerini, sağlıkla ilgili bazı alışkanlıklarını, görüşlerini belirlemeye yönelik bir anket formu ve Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Ölçme Aracı kullanılmıştır. Anketler, araştırmacının gözetiminde katılımcılar tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the nutritional literacy level of dietary policlinic. Material and Method: This descriptive study was conducted with 340 participants who applied to a community health center diet outpatient clinic. A questionnaire to determine the descriptive information, some health habits and opinions of the participants in the data collection and Adult Nutrition Literacy Measurement Tool was used. The questionnaires were filled by the participants under the supervision of the researcher.