Ortaköy ilçe merkezi'nin coğrafyası (Aksaray)
Geography of Ortaköy district center (Aksaray)
  1. Tez No: 741900
  2. Yazar: TUĞBA KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Ortaköy ilçe merkezi, İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari bakımdan Aksaray iline bağlı olup il merkezine uzaklığı 55 km'dir. Yaklaşık 90 km²'lik yüzölçümüne sahip olan araştırma sahasının kuzeyinde Kırşehir, batısında Aksaray iline bağlı olan Ağaçören ilçesi, doğusunda Nevşehir iline bağlı olan Gülşehir ilçesi, güneyinde ise Aksaray ili ile sınırı bulunmaktadır. Ortaköy, çevresine nispeten daha alçak ve engebesi az bir arazi üzerine kurulmuştur. Kurulduğu lokasyon itibari ile dönemlik akarsu olan Ortaköy Deresi ile Höşür Deresi arasında yer almaktadır. Kent zaman içinde Ortaköy Deresi'nin her iki yanında gelişme göstermiştir. Saha iklim şartları olarak Akdeniz ikliminin yarı kurak stepik iklim kuşağındadır. Araştırma sahasında zonal ve azonal toprak grupları yayılış göstermektedir. En yaygın görülen toprak grubu kolüvyal topraklardır. Bunu takiben sahada, 400 mm'nin altında yağış alan sahalarda gelişen, bozkır vejetasyonu altında oluşan, kahverengi topraklar görülür. 20411 nüfuslu araştırma sahasında çalışan nüfusun, %65,4'ü hizmet sektöründe, %25,9'u sanayi sektöründe %8,6'sı tarım sektöründe istihdam etmektedir. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gerilediği araştırma sahasında toplam 1351 ha tarım arazisi ve 13 ha çayır-mera alanı bulunmaktadır. Kent görünümüne sahip olan Ortaköy, idari bakımdan ilçe merkezi, ekonomik fonksiyonları değerlendirildiğinde ise hizmet-endüstri kenti özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ortaköy district center, which constitutes the research area, is located within the borders of the Central Kızılırmak Section of the Central Anatolia Region. Administratively, it is connected to the province of Aksaray and its distance from the city center is 55 km. The research area, which has an area of ​​approximately 90 km², is bordered by Kırşehir in the north, Ağaçören district in the west of Aksaray, Gülşehir district in the east of Nevşehir, and Aksaray province in the south. Ortaköy was built on a relatively lower and less rugged land. It is located between Ortaköy Stream, which is a seasonal river, and Höşür Stream, as of its location. The city has developed over time on both sides of the Ortaköy Stream. As the climate conditions of the site, it is in the semi-arid stepic climate zone of the Mediterranean climate. Zonal and azonal soil groups are widespread in the research area. The most common soil group is colluvial soils. Following this, brown soils are seen in the field, which develop under the steppe vegetation, which develops in areas with precipitation below 400 mm. Of the population working in the research area with a population of 20411, 65.4% are employed in the service sector, 25.9% in the industry sector, 8.6% in the agriculture sector. There is a total of 1351 ha of agricultural land and 13 ha of meadow-pasture area in the research area where agriculture and animal husbandry activities have declined. Ortaköy, which has the appearance of a city, is a district center in terms of administration and a service-industry city when its economic functions are evaluated.