Spor bahsi oynayan bireylerin paraya ilişkin tutumları ile bahis oynama motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Persons' who play sport betting an examination of affair between their attitude towards money and their motivational factors of sport betting
  1. Tez No: 617726
  2. Yazar: ENES ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Spor müsabakalarının sonuçlarını tahmin etmeyi içeren spor bahis sektörü, spor endüstrisinde hızlı bir çıkış göstermekte ve bu pazarda önemli bir bölümü temsil etmektedir. Ortaya çıktıkları günden bu yana yüksek kazanç elde etme ve hayallerin kolayca gerçekleşmesi gibi cezbedici faktörleri ile spor bahisleri, insanları etkisi altına almıştır. Bu çalışmada, spor bahsi oynayan bireylerin bahis oynama motivasyonları ile bu kişilerin paraya ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Ankara ilinde yaşayan en az lise mezunu olup spor bahsi oynayan 300 katılımcıya, Bahis Oynama Motivasyonu Ölçeği ve Paraya Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Anket sonuçları Spss 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde t-testi, Anova testi ve Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar neticesinde, spor bahsi oynayanların, bu davranışı sergilemelerinde en çok içsel motivasyonların ağırlıkta yer aldığı, farklı bahis oynama motivasyonlarına sahip olunsa da tüm bahis oyuncularının parayı başarı göstergesi olarak tanımladıkları, bayi ortamında bahis oynayan katılımcıların, internet üzerinden oynayanlara kıyasla bahis için daha güçlü motivasyonlara sahip olduğu görülmüştür. Zengin olma amacıyla bahis oynayanların, aynı zamanda parayı başarı ile özdeşleştirdikleri, merak ve öğrenme güdüsü ile bahse yönelen bireylerin, aynı zamanda zevk ve heyecan isteği ile oyunlara katıldıkları araştırma sonucunda tespit edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The sports betting industry, which involves estimating the results of sports competitions, shows a rapid start in the sports industry and represents a significant part of this market. Since the day they emerged, sports betting has attracted people by attracting factors such as high earnings and the realization of dreams. In this study, it was aimed to investigate the motivation of betting individuals and their attitudes towards money. Betting Motivation Scale and Attitude towards Money Scale were applied to 300 participants who were at least high school graduates living in Ankara. Survey results were analyzed using Spss 25.0 package program. In the analysis of the data, t-test, Anova test and Correlation test were applied. According to the results obtained in the study, it was found that the intrinsic motivations of sports bets were mostly dominated by exhibiting this behavior, although different betting motivations have been made, all betting players defined the money as an indicator of success, and the participants who made bets in the dealer environment had stronger motivations for betting than those who played on the internet. It is among the findings that those who bet with the aim of being rich identify the money with success and those who bet with the aim of curiosity and learning participate in games with the desire of pleasure and excitement.