Ameliyat sonrası hastaların derin ven trombozu (DVT) riskinin belirlenmesi
Determination of deep vein thrombosis (DVT) risk in postoperative patients
  1. Tez No: 617730
  2. Yazar: NURHAYAT SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ameliyat sonrası hastaların derin ven trombozu (DVT) riskinin belirlenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma, İstanbul'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mayıs-Haziran 2018 tarihleri arasında toplam 240 hasta ile yürütülmüştür. Veriler; Beyin ve Sinir Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Transplantasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Üroloji kliniklerinin her birinden 30'ar hastadan toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu ve Autar DVT Risk Tanılama Skalası (Autar DVTRAS) kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması için üniversiteden bilimsel etik kurul izni, araştırmanın uygulanacağı kurumdan ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden yazılı izin ve araştırmaya katılan hastalardan bilgilendirilmiş sözel ve yazılı onam alınmıştır. Araştırma kapsamına hastaneye DVT, PTE veya tromboflebit tanısı almış olan hastalar dahil edilmemiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken ortalama, frekans ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile birlikte nicel verilerin karşılaştırılmasında parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Oneway Anova testi kullanılmıştır. Farklılığa neden olan grubun tespitinde grupların dağılımları homojen ise Tukey HDS testi, homojen değil ise Tamhane's T2 Testi kullanılmıştır. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanılmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was performed to determine the risk of deep vein thrombosis (DVT) in postoperative patients. The data of the study was conducted in Istanbul University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between May-June 2018 in a total of 240 patients. Thirty patients from each of the clinics of Brain and Nerve Surgery, General Surgery, Thoracic Surgery, Gynecology and Obstetrics, Transplantation, Orthopedics and Traumatology, Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery and Urology were studied. Data were collected using the Patient Identification Form and Autar DVT Risk Diagnostic Scale (Autar DVTRAS). Ethics committee permission, written permission from the institution and Istanbul Provincial Health Directorate informed verbal and written informed consent were obtained from the patients participating in the study for the implementation of the study. Patients with DVT, PTE or thrombophlebitis were not included in the study. In order to compare the quantitative data, Oneway Anova test was used for the comparison of the quantitative data and Tukey HDS test if the variances of the groups were homogeneous, and if the homogeneity was not homogeneous, Tamhane's T2 Test was used for the comparison of descriptive statistical methods (Mean, Standard deviation, frequency). Student t test was used to compare the parameters between the two groups. Chi-square test was used to compare qualitative data.