Turnike süresinin total diz artroplastisinde ağrı kanama ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi
- Tez No: 666348
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TOMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Total diz artroplastisi sırasında turnike kullanımı görüş alanını arttırmakta, kan kaybını azaltmakta ve sementasyon için daha iyi ortam oluşturmaktadır, dolaylı yoldan cerrahi süresini de azaltmaktadır. Buna karşın kullanımının derin ven trombozu riskinde artış, ameliyat sonrası kas gücünde azalmaya neden olabileceğine dair yayınlar bulunmaktadır. Bu çalışmada total diz artroplastisi uygulanırken işlemin tamamında turnike kullanılan hastalar ile sadece sementasyon sırasında turnike kullanılan hastaların ameliyat sırasında kan kaybı, ameliyat sonrası dönemde fonksiyonel klinik sonuçlar, diz eklem hareket açıklığı, ağrı ve komplikasyonlar açısından karşılaştırılması planlanmaktadır. Hastalar ve yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 1 Mart 2020 – 1 Mart 2021 tarihleri arasında başvuran, primer gonartroz tanısı ile total diz artroplastisi uygulanan hastalar, cerrahi işlemin tamamında turnike kullanılanlar ve cerrahi sırasında sadece sementasyon işlemi sırasında turnike kullanılanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların hastanemiz veri tabanı üzerinden ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası hemoglobin değerleri kayıt altına alınarak ameliyat sırasındaki kan kaybı açısından karşılaştırılması planlandı. Ameliyat sonrası dönemde hastaların ağrı düzeyleri Vizuel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel sonuçları ise diz eklem hareket açıklığı ölçümü, KOOS diz sorgulaması, Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Kujala Patellofemoral Skorlama Sistemi ve Oxford Diz Skorlama sistemi ile değerlendirildi. Hastalar ameliyat sonrası erken dönem ve 12. haftada muayene edilerek araştırılan ölçütler tekrar değerlendirildi. Hastalar aynı zamanda ameliyat sonrası dönemde gelişebilecek olası komplikasyonlar açısından da takibe alındı. Bin Li ve arkadaşlarının 2009 yılında yaptığı çalışma örnek alındığında, her iki grupta ameliyat sonrası erken dönemdeki hemoglobin değişikliklerini karşılaştırmak için 0.05 alfa hata oranıyla % 80 güç oranı için her grup için en az 27 hasta olması gerektiği hesaplandı. Çalışmamıza % 90 güç oranı sağlamak için 80 hasta olarak dizayn edildi. Bulgular: Hastaların 69'u kadın, 3'ü erkek olup yaşları 51 ile 85 arasında değişiyordu (ortalama 66,9 yaş). İki grup arasında cinsiyet dağılımı, opere edilen ekstremite yönü ve vücut kitle indeksi açısından fark yoktu. Hastaların ameliyat öncesi değerlendirmelerinde eklem hareket açıklıkları, WOMAC OA indeksi ( The Western Ontario and Mcmaster Universities Osteoarthritis Indeks), Kujala patellofemoral skoru, OXFORD diz skoru ve hemoglobin değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yokken, KOOS skoru, VAS ve diz çevre ölçümleri arasında fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Background: Using a tourniquet during total knee arthroplasty increases the field of view, decreases blood loss and creates a better environment for cementation. It also reduces the duration of surgery indirectly. On the other hand, there are publications indicating that its use may cause an increase in the risk of deep vein thrombosis and a decrease in postoperative muscle strength. In this study, we evaluated the effects of tourniquet use on perioperative blood loss, pain, functional and clinical outcome and on knee range of motion (ROM). Patients and methods: Patients who applied to the Department of Orthopedics and Traumatology at Ondokuz Mayıs University between March 1, 2020 and March 1, 2021, who underwent total knee arthroplasty with the diagnosis of primary gonarthrosis, were divided into two groups: those who used tourniquets during the entire surgical procedure and those who used tourniquets only during the cementation procedure. It was planned to compare the preoperative and postoperative hemoglobin values of the patients in terms of intraoperative blood loss through the database of our hospital. In the postoperative period, the pain levels of the patients were evaluated using the Visual Analogue Scale (VAS), and the functional results were evaluated with knee range of motion measurement, KOOS knee questioning, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Kujala Patellofemoral Scoring System and Oxford Knee Scoring system. The patients were examined in the early postoperative period and at the 12th week, and the criteria sought were re-evaluated. The patients were also followed up for possible complications that may develop in the postoperative period. When the study conducted by Bin Li et al. In 2009 was taken as a sample, it was calculated that there should be at least 27 patients for each group for 80% power rate with an alpha error rate of 0.05 to compare hemoglobin changes in the early postoperative period in both groups. It was designed as 80 patients to provide 90% power rate for our study. Results: 69 of the patients were female and 3 were male and their ages ranged from 51 to 85 (average 66.9 years). There was no difference between the two groups in terms of gender distribution, operated extremity side and body mass index. In the preoperative evaluations of the patients, there was no statistically significant difference between range of motion, WOMAC OA index (The Western Ontario and Mcmaster Universities Osteoarthritis Index), Kujala patellofemoral score, OXFORD knee score and hemoglobin values, while there was significant difference between KOOS score, VAS and knee circumference measurements.