Birinci basamağa başvuran erişkinlerde ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Analysis of oral health related quality of life and associated factors in adults admitted to primary care
  1. Tez No: 617741
  2. Yazar: TANSU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Diş Hekimliği, Family Medicine, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Ağız sağlığı ile ilgili problemler dünya genelinde sık rastlanan problemlerin başında gelmektedir ve fiziksel etkilerinin yanında, bireylerin sosyal hayatlarını ve psikolojik durumlarını da etkilemektedir. Bu çalışmada birinci basamağa başvuran erişkinlerde ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi (ASYK) ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırma Adana ilinde bulunan Köprülü Kışla aile sağlığı merkezine başvuran 18 yaş ve üstü 350 bireyin katılımıyla yapıldı. Yapılandırılmış anket formuyla katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlık memnuniyet düzeyleri, dental özgeçmişleri, oral hijyeni koruyucu davranışları ve ağız sağlığıyla ilişkili semptom durumları değerlendirildi. Mevcut oral durumun tespitinde DMFT (decayed missing filled teeth) indeksi, ASYK tespitinde Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP-14) ve nikotin bağımlılığının tespitinde Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Oral health problems are one of the most common problems in the world and they affect the social life and psychological conditions of individuals as well as their physical effects. The aim of this study was to investigate the oral health related quality of life (OHRQoL) and the factors associated with it in adults admitting to primary care. Method: This cross-sectional study was conducted with the participation of 350 individuals aged 18 and over who applied to the Köprülü Kışla Family Health Center in Adana. Sociodemographic characteristics, health satisfaction levels, dental backgrounds, oral hygiene protective behaviors and oral health related symptoms were evaluated with the structured questionnaire. DMFT (decayed missing filled teeth) index was used to determine the present oral state, Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14) was used to determine OHRQoL, and Fagerström Nicotine Dependence Test was used to determine nicotine dependence.