Birinci basamaktaki Tip 2 Diabetes mellituslu hastalarda kullanılan tedavi yöntemi ve diğer faktörlerin ruhsal durum ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the therapy method used in patients with Type 2 Diabetes mellitus on mental status and quality of life and the effect of other factors in family medicine
  1. Tez No: 617740
  2. Yazar: SERKAN KIRTAY
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Birinci Basamaktaki Tip 2 Diabetes Mellituslu Hastalarda Kullanılan Tedavi Yöntemi Ve Diğer Faktörlerin Ruhsal Durum Ve Yaşam Kalitesine Etkisinin Araştırılması Giriş ve Amaç: Diyabet hastalık süresince kullanılan tedavi yöntemi ve birçok durum nedeniyle ruhsal durum ve yaşam kalitesinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada birinci basamaktaki tip 2 diabetes mellituslu hastalarda kullanılan tedavi yöntemi ve diğer faktörlerin ruhsal durum ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma Adana ilinde bulunan 3 Aile Sağlığı Merkezi' ndeki 210 Tip 2 DM tanılı hasta üzerinde yapıldı. Sosyodemografik veriler, kullanılan tedavi yöntemi ve hastaların ruhsal durumuna, yaşam kalitesine etkili olabilecek diğer risk faktörleri yüz yüze görüşme tekniği ile sorgulandı. Tüm katılımcılara ADDQoL-19 Diyabete Bağlı Yaşam Kalitesi Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Morisky-8 Tedavi Uyum Ölçeği uygulandı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 58.14± 9.51 yıl idi. %53.8' i kadın, %79.5'i evli idi. Ortalama ADDQoL19- AWI ölçek puanı -1.70±1,36 idi. Yaşam kalitesinde en fazla etkilenen alan yeme özgürlüğü idi (ortalama±SD: -4.21±3.36).
Özet (Çeviri)
Investıgatıon Of The Therapy Method Used In Patıents Wıth Type 2 Dıabetes Mellıtus On Mental Status And Qualıty Of Lıfe And The Effect Of Other Factors In Family Medicine Introduction and Aim: Diabetes has negative effects on mental status and quality of life due to the treatment method used during the illness and many other conditions. The aim of this study was to investigate the effects of treatment modalities and other factors on mental status and quality of life in patients with type 2 diabetes mellitus in primary care. Materials and Methods: This cross-sectional study was performed on 210 patients with Type 2 DM in 3 Family Health Centers in Adana. Sociodemographic data, treatment modality and other risk factors that may affect the mental state and quality of life of the patients were questioned by face to face interview technique. ADDQoL-19 Diabetes Related Quality of Life Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale and Morisky-8 Treatment Compliance Scale were administered to all participants. Results: The mean age of the participants was 58.14 ± 9.51 years. 53.8% were women and 79.5% were married. The mean ADDQoL19-AWI scale score was -1.70 ± 1.36. The most affected area in quality of life was freedom of eating (mean ± SD: -4.21 ± 3.36).