Eski Yugoslavya'da İslam düşüncesi çalışmaları (1945-1992)
  1. Tez No: 61775
  2. Yazar: YUSUF SALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİM YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
tezin özeti Hem Türkiye'ye hem de Balkanlara daha faydalı olacağımı düşündüğümden, Balkanlı olarak bu bölgeyle ilgili çalışmalar yapmak istiyordum. Zira Türkiye'deki araştırmacıların dil ve altyapı yetersizliği sebebiyle böyle bir çalışmayı yapamayacağı açıktır. Bu tezi hazırlamamdaki amacım, bir taraftan eski Yugoslavya'da yapılan çalışmaları Türk okuyucuya tanıtmak, diğer taraftan da bunları Yugoslavya müslümanlarının istifadelerine sunmaktır. Çalışmamı 1945-1992 yıllarıyla sınırlandırmamın nedeni, bu devletin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulmuş olması ve 1992 senesinde dağılarak tarihe karışmasıdır. Konu bir giriş ve iki bölüm halinde ele alınmıştır. Girişte,“Osmanlılardan önceki dönem”;“Osmanlı dönemi”ve“Osmanlılardan sonra Yugoslavya”şeklinde üç alt başlığa ayrılmıştır. Birinci bölümde Yugoslavya'da Diyanet Teşkilatı'nın çalışma şekli, halkın din anlayışı, dînî yayınlar, örf ve adetler gibi konulan; din eğitiminin yapıldığı medreseler (İmam-Hatip Okulları), camiler, tekkeler ve Saraybosna İlahiyat Fakültesi'ni inceledim. İkinci bölümde özellikle kelâm ilmi ile meşgul olan ilim adamlarının hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu zevattan vefat etmiş olanların biyografisi ülkenin çeşitli dergi ve gazetelerinden tespit edilmiş, yaşayanların ise bizzat kendilerinden oto-biyografileri alınmıştır, önce kelâm ile doğrudan ilgili olan eserlerin muhtevaları hakkında bilgiler verilmiş, daha sonra da ise İkinci Dünya Savaşı'ndan Yugoslavya'nın dağılmasına kadar geçen zaman dilimi içinde, ülkenin süreli yayınlarında neşredilmiş olan İslam düşüncesiyle ilgili makaleler tespit edilmiştir. Konumuzla ilgili çalışmalar, telif ve tercüme olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Telif çalışmalar bölümünde, bu bölgenin ilim adamları tarafından kaleme alman çalışmalar; tercüme bölümünde ise diğer dillerden bu ülkede konuşulan dillere aktarılmış çalışmalar sıralanmıştır. Bu çalışmanın her iki toplum arasında bilgi alışverişi ve bilimsel işbirliğinde küçük bir başlangıç ve katkı olmasını diliyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Works on Islamic Thought in the Former Yugoslavia (1945-1992) The objective of the present study is to introduce the Turkish reader into the works on Islamic thought done in the former Yugoslavia and put them into the use of the Yugoslavian Muslims. This study had to be limited within the period of 1945-1992 due the fact that the Yugoslavian state was founded after the Second World War and fell apart in 1992. The thesis includes two main chapters, and an introductory chapter. The introduction consists of three sections. The first section examines the pre-Ottoman period; the second section is about the Ottoman period; and the last one investigates the Yugoslavia after the Ottomans. The first chapter deals with subjects such as the way the Department of Religious Affairs operates, folk religion, religious publications, customs and traditions, the madrasahs (or İmam-Hatip schools), mosques and zawiyahs, and the Theology Faculty of Sarajevo. It also deals with the history of madrasahs and the impact of the mosques and zawiyahs as well as the place of tariqahs in the lives of people. The second chapter includes the biographies of the scholars, especially those who had specialised on Kalam (Islamic theology). It then moves to inform the reader on the works which are directly related to the science of Kalam. Afterwords it gives information about the articles on the Islamic thought which appeared in the periodicals during the above mentioned period. These works were classified into two groups as original works which had been carried out by the scholars of the region and translations from other languages into the ones spoken in the country.