Total quality management and reengineering: A comparative analysis
  1. Tez No: 61774
  2. Yazar: FARUK KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İş dünyası dünya çapında artan entegrasyon, azalan ürün çevrim süreleri, büyük teknolojik yenilikler ve patlayan bilgi miktarı şeklinde kendini gösteren ve gittikçe hızlanan değişimlerden geçiyor. Değişen çevre koşulları işletmeleri de aynı yönde değişmeye zorluyor. 1980'lerde Toplam Kalite Yönetimi (TKY) bu uyumu sağlamak için şirketlerin kullandığı başlıca yaklaşım oldu. 1990'ların başlarında Reengineering de popüler olmaya başladı ve iş dünyası ve akademik dünya TQM'in mi yoksa Reengineering'in mi hızla değişen dünyanın problemlerini daha iyi çözebileceğini tartışmaya başladı. Bu soru bu tezin de çıkış noktası oldu. Değişim teorisinin konuyla ilgili temel noktalarının bir özetinden sonra TQM ve Reengineering' le ilgili yoğun bir literatür araştırması yapıldı. İki yaklaşımın bir karşılaştırılması verildi ve göreceli güçlü ve zayıf yanlan sayıldı. Bu analizin sonucunda şirketlerin bu iki yaklaşımdan herhangi birini seçmek zorunda olmadıkları her ikisinin de aynı zamanda ve sinerjik bir bütün halinde uygulanabileceği ortaya çıktı. Her şirket kendine has koşullar altında faaliyet gösterir, özel gereksinimleri vardır ve Toplam Kalite Yönetimi ve Reengineering de dahil olmak üzere bütün mevcut yaklaşımlardan yararlanarak kendi yenilenme programını dizayn etmelidir. Tezin son bölümünde, Türkiye açısından konu irdelendi, problemler sayıldı ve öneriler belirtildi. Beş başarılı firma vaka çalışması olarak incelendi: BriSA, KordSA, Netaş, bir Koç Holding şirketi ve interbank. Neticede, TQM ve Reengineering'in ikisinin de güçlü yönetim yaklaşımları olduğu sonucuna ulaşıldı. Temel farklılık TQM'in daha küçük adımları Reengineering'in daha radikal adımlan içermesi ve ikisi aynı değişim yelpazesinin karşılıklı uçlarında bulunan birer parçası. Her ikisi de Türk firmaları, devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından dikkate alınmalı. Türkiye'de çok başarılı uygulamalar var fakat acımasız dünya piyasalarında rekabet gücünü yakalayabilmek için mümkün olduğunca çok sayıda kuruluş kalite ve yeniden yapılanma girişiminin içinde yer almalı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The business world goes through an accelerating pace of change in terms of increasing global integration, diminishing product life cycles, great technological innovations and exploding amount of information. The changing environmental conditions force business enterprizes to change accordingly. In 1980s, Total Quality Management (TQM) was the dominant approach used by companies to handle this adaptation. In early 1990s, Reengineering also became popular and business and academic community began to discuss whether TQM or Reengineering would better handle the problems of the rapidly changing world. This became the starting point of this thesis. After summarizing essentials of change theory relevant to the subject, an extensive literature review concerning TQM and Reengineering is made. A comparison of both approaches are provided and their respective strengths and weaknesses are listed. The conclusion of this analysis is that companies do not have to choose any one of these two approaches, both may be implemented at the same time to form a synergistic whole. Every company operates under unique conditions, has specific needs and should design its own revitalization program benefiting from all of the existing approaches including Total Quality Management and Reengineering. In the final part of the thesis, the implications for Turkey are investigated, problems are listed and suggestions are made. Five successful companies are analyzed as case studies namely BriSA, KordSA, Netaş, one Koc Holding company, and interbank. As a result, it is found that both TQM and Reengineering are powerful management approaches. The main distinction is that TQM is more incremental and Reengineering is more radical and they are at the opposite ends of the same change spectrum. Both should be recognized by Turkish companies, government institutions and non-profit organizations. There are very successful applications in Turkey but as many institutions as possible should take part in a quality and redesign movement to be able to achieve competitiveness in the fierce global markets.