Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan serebral palsili hastalarda temporomandibular eklem mobilizasyonunun salya kontrolü, yutma fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Saliva control of temporomandibular joint mobilization in patients with cerebral palsy with temporomandibular joint dysfunction, swallow function and its effect on quality of life
- Tez No: 617775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı temporomandibular eklem disfonksiyonu olan Serebral palsili hastalarda, temporomandibular mobilizasyonun salya ve yutma fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 1-18 yaş aralığındaki 20 kişi katılmıştır. Kontrol ve deney grubu 10 kişilik kız ve erkek karışık olarak oluşturulmuştur. Hastalara haftada 2 seans, 6 hafta boyunca tedavi uygulandı. Birinci gruba fizyoterapi programı ile beraber pasif normal eklem hareket açıklığı egzersizleri verildi. İkinci gruba ise fizyoterapi ile birlikte pasif normal eklem hareketi ve temporomandibular eklem mobilizasyonu yapıldı. Çalışmada yaşam kalitesini değerlendirmede; Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (PFBÖ): (Functional Independence Measure for Children= WeeFIM), salya değerlendirmede; Salya Kontrol Problemi Şiddet Sıklık Skalası kullanıldı. Yutmayı değerlendirmede; Yutma Yeteneği ve Fonksiyonun Değerlendirilmesi (Swallowing ability and function evaluation) SAFE kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of temporomandibular mobilization on saliva, swallowing functions and quality of life in patients with cerebral palsy with temporomandibular joint dysfunction. Twenty people aged 1-18 participated in the study. The control and experimental groups are divided into two groups. The patients were treated, including 2 sessions per week for 6 weeks. Passive normal range of motion was given to the first group with physiotherapy program. The second group underwent passive normal joint movement and temporomandibular joint mobilization with physiotherapy. To evaluate the quality of life in the study; Pediatric Functional Independence Measurement(WeeFIM), in the saliva assessment; Saliva Control Problem Severity Frequency Scale was used. In swallowing evaluation; Assessment of Swallowing Ability and Function SAFE was used.