Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan olgularda solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetinin değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory functions and respiratory muscle strength in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 728220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda temporomandibular disfonksiyon (TMD) tanısı almış olgularda solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetinin değerlendirilmesi ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma, Ağustos 2021 ile Aralık 2021 tarihleri arasında Batman Eğitim Araştırma Hastanesi'nde TMD tanısı almış 23 olgu ve sağlıklı 23 birey olmak üzere toplam 46 katılımcı ile yürütülmüştür. Değerlendirmede katılımcıların demografik bilgileri, klinik bulguları kaydedildi. Mandibula hareketleri dijital kaliperle değerlendirildi. TME için olguların dinlenim ve aktivite esnasında ağrı şiddeti ölçümünde Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Servikal lordoz ve omuz postür değerlendirmesi mesafe ölçümüyle yapıldı. TMD şiddet sınıflandırması için Fonseca Anamnestik İndeksi uygulandı. Tüm katılımcıların solunum fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla spirometrik ölçüm ve solunum kas kuvvetlerini belirlemek için ağız içi basınç ölçümü yapıldı. İstatiksel analizler, IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate respiratory functions and respiratory muscle strength in patients diagnosed with temporomandibular dysfunction (TMD) and to compare them with healthy individuals. The study was conducted with a total of 46 participants, 23 of whom were diagnosed with TMD and 23 healthy individuals, at Batman Training and Research Hospital between August 2021 and December 2021. In the evaluation, the demographic information and clinical findings of the participants were recorded. Mandible movements were evaluated with a digital caliper. For TMJ, the Visual Analogue Scale (VAS) was used to measure the severity of pain at rest and during activity. Cervical lordosis and shoulder posture assessment was done by distance measurement. Fonseca Anamnestic Index was used for TMD severity classification. Spirometric measurement was performed to evaluate respiratory functions of all participants and intraoral pressure measurement was performed to determine respiratory muscle strength. Statistical analyzes were performed using the IBM SPSS Statistics 26 program.