Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan hastalarda ağrı, propriyosepsiyon ve eklem hareket açıklığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pain, propioception and joint movement in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 743233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı, temporomandibular eklem disfonksiyonu (TMED) olan hastalarda ağrı, propriyosepsiyon ve eklem hareket açıklığının incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, dahil edilme kriterlerine uygun, gönüllü 90 birey katıldı ve çalışma, TMED tanısı almış 45 birey (TMED grubu) ile 45 sağlıklı bireyin (kontrol grubu) katılımı ile tamamlandı. Katılımcıların ağrı şiddeti değerlendirmesi için görsel analog skalası (GAS) ve kronik derecelendirilmiş ağrı skalası (KDAS), ağrı basınç eşiği değerlendirmesi için dolorimetre kullanıldı. Servikal propriyosepsiyon değerlendirmesi, lazer pointer kullanılarak servikal eklem pozisyon hata testi (SEPT) ile, servikal eklem hareket açıklığı değerlendirmesi dijital gonyometre ile, ağız açıklık ölçümleri cetvel ile yapıldı. Çalışmada, TMED grubunda ağrı şiddeti yüksek, ağrı basınç eşiği düşük bulundu. Gruplar arası değerlendirmelerde SEPT ölçüm sonuçlarında, TMED grubunda sağ rotasyon, sol rotasyon ve sol lateral fleksiyon değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek ortalamaya sahipti (p=0,028, p=0,003, p=0,004, sırasıyla). Gruplar arasında dijital gonyometre ölçüm sonuçlarında sağ rotasyon, sol rotasyon hareketlerinde ve sağ sol lateral fleksiyon hareketlerinde anlamlı fark bulundu (p=0,008, p=0,001, p=0,041, p=0,005, sırasıyla). Ağrısız, maksimum yardımlı ve yardımsız ağız açıklığı ölçümlerinde TMED grubu kontrol grubuna göre daha düşük ortalamaya sahipti. (p=0.001, p=0.001, p=0.001, sırasıyla). Çalışmamızın sonucunda, TMED'li hastalara yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programı öncesinde bu parametrelerin detaylı değerlendirilmesi ve sonuç ölçümlerine yönelik uygulamaların planlanması öncelikli gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine and compare pain, proprioception and range of motion in patients with temporomandibular joint dysfunction (TMED). Our study was completed with the participation of 45 participants diagnosed with TMED and 45 healthy individuals in the similar age group. Visual analog scale (VAS) and chronic graded pain scale (CDAS) were used to assess participants' pain intensity, Dolorimeter was used for pain pressure threshold assessment. Evaluation of cervical proprioception by cervical joint position error test (JPET) using laser pointer, cervical joint range of motion assessment by digital goniometer, Mouth opening measurements were made with a ruler. In the study, pain intensity was high and pain pressure threshold was low in the TMED group. In the JPET measurement results between the groups, the right rotation, left rotation and left lateral flexion values in the TMED group had higher mean values than the control group (p=0.028, p=0.003, p=0.004, respectively). There was a significant difference between the groups in digital goniometer measurement results in right rotation, left rotation movements and right left lateral flexion movements (p=0.008, p=0.001, p=0.041, p=0.005, respectively). The TMED group had a lower mean than the control group in painless, maximum assisted and unassisted mouth opening measurements. (p=0.001, p=0.001, p=0.001, respectively). As a result of our study, it is a priority to evaluate these parameters in detail and to plan applications for outcome measurements before the physiotherapy and rehabilitation program for patients with TMED.